logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kuuba ei kuulu terrorismia tukevien maiden luetteloon

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: kauppasaarto, Kuuba
    13.6.2024 - 15:11
    SKP
    Kuuba 2022

    Yhdysvaltain ulkoministeriö on väittänyt, että Kuuba kuuluu terrorismia tukeviin maihin. Tämä ei ole totta. Todellisuudessa Kuuban valtio kärsii USA:n harjoittamasta terrorista, jota tämä kohdistaa Kuubaan kauppasaarron ja pakotteiden muodossa. Tämä toiminta on äärimmäisen haitallista maan taloudelle ja vaikeuttaa merkittävästi kaikkien kuubalaisten elämää. Tälle USA:n valtion harjoittamalle terrorille on saatava loppu.

    Suomen kommunistinen puolue katsoo, että Yhdysvallat käyttää tällaisia mielivaltaisia luetteloita siinä tarkoituksessa, että se voi niiden avulla tarkoitushakuisesti leimata kokonaisia valtioita ja kohdistaa niihin sitten haluamiaan pakotetoimia. Yhdysvaltain toimintatapa on tuomittu laajasti niin latinalaisessa Amerikassa kuin sen ulkopuolellakin ja esimerkiksi YK:n äänestykset ovat vuosikausia tuominneet kauppasaarron.

    Perusteina Yhdysvaltain toiminnalle on vain sen oma harkinta, joka ei perustu tosiasioihin. Talouspakotteet ja niistä juontuvat vaikutukset ovat äärimmäisen haitallisia kuubalaisille, koska ne kohdistuvat myös niihin maihin, jotka haluavat käydä kauppaa Kuuban kanssa. Tämä aiheuttaa sen, että Kuuba ja sen kansa kärsivät vakavasta lääkkeiden, elintarvikkeiden niukkuudesta ja ihmisten perustarpeiden tyydyttämisen vaikeudesta. Suomen kommunistinen puolue vaatii, että Kuuban kauppasaarto on purettava välittömästi ja Kuuba on poistettava kaikilta tällaisilta kyseenalaisilta listoilta.

    Kuuballe ja sen kansalle on suotava mahdollisuus saada taloutensa normalisoitua ilman Yhdysvaltain kauppasaartoa. Pakotteille ei ole perusteita. Pakotteet eivät lisää demokratiaa, vaan vaikeuttavat sen toteuttamista. Kuubalaisten on itse saatava päättää omasta tulevaisuudestaan ja siitä millaisessa maassa he haluavat asua. Sen voivat päättää vain he itse, eikä siihen tule puuttua Yhdysvaltain tai muidenkaan valtioiden toimesta.

    Uusimmat artikkelit

    Telttamielenosoitus 10.5.2024 Palestiinan tueksi HKi Yliopisto Porthania kuva Emma Grönqvist
    15.9.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa 

    Suomi ehdotti alkuvuonna 2024 Israelille puolustusmateriaalialan yhteistyöpöytäkirjan jatkamista.

    DSC 7851
    4.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Suomen vaarallisin puolue

    D853911 1
    2.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Budjetilla suomalaisten hyvinvointia vastaan

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste