logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kärjessä solidaarisuuden hoksnokka

    Ajankohtaista
    Avainsanat: edustajakokous, JP (Juha-Pekka) Väisänen, konsertti, Porvoo, solidaarisuus
    14.6.2019 - 13:27
    SKP
    SKP
    Koko Suomen rakastama Tuula Amberla sekä räpartistit Alamaa ja Mc Kajo esiintyivät SKP:n solidaarisuuskonsertissa Porvoossa

    Maailma tarvitsee solidaarisuutta

    Länsi-Saharan vapautus liike Polisarion taistelu Marokon valloitusta vastaan kutsuu meitä mukaan solidaarisuuteen

    Palestiinan taistelu itsemääräämisoikeudesta haastaa Antti Rinteen uuden vasemmistolaisen hallituksen. Suomen on tunnustettava itsenäinen Palestiinan valtio.

    Venezuelan taistelu oikeudesta omaan bolivaariseen vallankumoukseen ja sen sosialistiseen kehitykseen kutsuu meitä mukaan solidaarisuuteen ja anti-imperialistiseen ja Trumpin vastaiseen työhön ja taisteluun.

    Nicaraguan sandinistien tänä kesänä 40 vuotta täyttävä vallankumousjuhla kutsuu meidän mukaan solidaarisuustyöhön.

    Kurdien taistelu poliittisista perusoikeuksista kutsuu meidät mukaan solidaarisuustyöhön. Kansainvälinen yhteisö viestii joka päivä, että PKK:n johtaja Abdullah Öcalan on edelleen vangittuna ja eristyksessä. Turkki viis veisaa Euroopan neuvoston kidutuksen vastaisen komitean CPT:n raporteista Öcalanin vankilaolosuhteista. Helsingistä on syytä nyt tänään tältä lavalta lähettää solidaarinen viesti toveri Öcalanin vapauttamiseksi! Free Öcalan!

    Kuuban sosialismin kehitys kiinnostaa laajasti. Yhdysvaltojen bloqueo – kauppasaarto on kuitenkin edelleen tätä päivää ja konkretisoi Yhdysvaltojen sietämätöntä ulkopolitiikkaa. Kuuban kauppasaarron lopettaminen kutsuu meitä solidaarisuustyöhön.

    Euroopan vasemmisto päätti Berliinin kongressissaan 2016 tukea saamelaisten taistelua oman kielen, kulttuurin ja ILO 169 sopimuksen ratifioimiseksi. 40 vasemmistolaisen, punavihreän ja kommunistisen puolueen kokous teki meille pohjoisen ihmisille hyvän päätöksen. Samaa tulee meidän vaatia Antti Rinteen hallitukselta. ILO 169 on ratifioitava!

    Toverit – te tiedätte, että kapitalismi, imperialismi ja ihmisen ahneus ovat tänään antamassa suuntaa väärälle kehitykselle ja voisin siksi jatkaa vääryyksien listaa tästäkin. Työ kansojen itsemääräämisoikeuden puolesta, työ köyhyyden lopettamiseksi ja työ juuriltaan toisenlaisen systeemin, rauhan ja edistyksellisen kehityksen puolesta on tänään tarpeellisempaa kuin koskaan.

    Tänään on se momentti – yhteistyön ja edistyksen oikea aika ja paikka

    Vaalit meillä Suomessa, Euroopassa ja maailmalla kertovat, että kapitalismi on uudessa tilassa. Ilmastonmuutosta, rasismia, fasismia ja köyhien kyykyttämistä vastaan on taisteltava entistä paremmin ja työtä on tehtävä enemmän työläisten työehtojen romuttamista vastaan. Sotaa ja militarisoitumista vastaan on koottava uusia aktivisteja.

    Nyt tarvitaan porukalla sitä edistyksellistä ja luokkatietoista hoksnokkaa ja kykyä saattaa erilaiset progressiiviset ja demokraattiset muutosvoimat yhteen radikaaliksi vasemmistolaiseksi muutosvoimaksi – kapitalismia, rasismia, fasismia ja köyhien kyykyttämistä vastaan. Työläisten työehtojen romuttamista vastaan. Sotaa ja militarisoitumista vastaan.

    Nyt juhlitaan kulttuuria ja taiteilijoiden osallistumisen merkitystä. Nyt juhlitaan solidaarisuutta, joka on luokkatietoisen politiikkamme sydänasia. SKP:n edustajakokous ottaa itselleen tänä viikonloppuna tärkeän aloitteen tekijän paikan. On radikaalin vasemmistolaisen yhteistyön ja kapitalistisesta politiikasta, leikkauspolitiikasta ja militarisoitumisesta irtaantumisen aika. On yhteistyön aika. Rauhanpolitiikan vuoro. On me-too:n aika. Ihmisen aika.

    Tervetuloa mukaan maailmaa muuttamaan. Tämä ilta on hyvä ilta muutokselle. Katsotaan tulevaisuuteen ja osallistuvaan demokratiaan. Katsotaan ystäviä ja yhteistyökumppaneja suoraan silmiin. Katsotaan sosialismiin, kommunismiin – maailmaan ilman ihmisen ja luonnon riistoa – ihmisten kokoisiin solidaarisiin yhteiskuntiin ilman sotia ja pakolaisuutta – sinne tulevaisuuteen me haluamme katsoa.

    Toverit – te tiedätte, että tänään on se momentti – yhteistyön ja edistyksen oikea aika ja paikka.

    Eläköön Rauha ja Solidaarisuus!

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste