logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Ilmaston ja rauhan hätätila – Euroopan vasemmiston vuosikokous 9.-10.10.

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Euroopan vasemmisto, ilmasto, rauha, Saksan vaalit, vuosikokous
    8.10.2021 - 13:17  (Muokattu 6.11.2025 - 13:40)
    SKP
    CPFinland sends Solidarity to Iraq people
    The Communist Party of Finland leaders JP (Juha-Pekka) Väisänen chairperson and Tiina Sandberg Secretary General

    Euroopan vasemmiston vuosikokous sekä hallituksen kokous järjestetään zoomilla tulevana viikonloppuna 9.-10.10. Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen ja pääsihteeri Tiina Sandberg osallistuvat kokouksiin.

    SKP:n edustajat nostavat puheenvuoroissaan esille ajankohtaisen poliittisen tilanteen. Rauhan, ympäristön, perusturvan ja lyhyemmän työajan kysymykset nousevat esille.

    – Haluan omassa puheenvuorossani nostaa esille Eurooppalaisen puolustusrahaston ja militarisoitumisen. Lisäksi haastan eurooppalaisia tovereita konkreettisiin ilmastotekoihin. Nostan ympäristökriisin ja hallituksen puutteelliset toimet sekä kerron elokapinan esimerkillistä toimista Suomessa. Minusta on hyvä, että Elokapina-aktivisti tukkivat Helsingin katuja. Elämä maapallolla on todellakin kriisissä. Ilmastomme muuttuu nopeammin kuin tiedemiehet ennustivat. Biologisen monimuotoisuuden häviäminen, sosiaalinen ja ekologinen romahdus ja joukkosukupuutto ovat tosiasioita. Aika käy vähiin. Suomessa hallitusta vaaditaan julistamaan poikkeustila ja aloittamaan luonnon monimuotoisuuden köyhtymisen pysäyttäminen ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen nettonollaksi vuoteen 2025 mennessä. Hallitus uskoo nykyiseen systeemiin ja teknologiaan eikä ei ole kuunnellut radikaaleja nuoria, jotka vaativat systeemin muutosta, kertoo Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kanslerivaalit Saksassa

    Saksassa kuten useasti muuallakin politiikan keskittyminen vallan johtokysymyksiin vaikuttaa kielteisesti demokratian kehittymiseen. Saksassa ääniä keskitettiin suurille puolelle, koska haluttiin näin varmistaa tietyn kanselrin valintaa. Muut politiikan kysymykset joutuivat antamaan tilaa henkilön valinnalle.

    Saksan liittovaltion vaalitulos nosti sosiaalidemokraattisen puolueen (SPD) kristillisdemokraattien (CDU / CSU) ja vihreiden etusijalle. Saksan vasemmistopuolue (Die Linke9 kärsi katkeran tappion.

    Euroopan vasemmiston puheenjohtaja Heinz Bierbaumin mukaan vaalit merkitsevät huomattavaa käännekohtaa Saksan politiikassa. Kysymyksessä on Merkelin aikakauden lopusta 16 liittokanslerivuoden jälkeen.

    – SPD voitti parlamenttivaalit – myös Berliinin ja Mecklenburgin aluevaalit. CDU/CSU kärsi historiallisen tappion. Vihreät kasvoivat paljon, mutta jäivät alle odotusten. Liberaalit nostivat kannatustaan. Äärioikeistolainen AFD-puolue hävisi hieman mutta heidän nousunsa on pysähtynyt. Vasemmistopuolue (Die Linke) ei saavuttanut 5 prosentin äänikynnystä päästäkseen parlamenttiin, mutta onnistui varmistamaan kolme suoraa mandaattia. Raskaiden tappioiden vuoksi punavihreä-punainen liitto ei ole enää mahdollinen. Informoi Saksan vasemmiston jäsen ja Euroopan vasemmiston puheenjohtaja Heinz Bierbaum.

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste