logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    ¡Hasta la victoria! ¡Siempre!

    Ajankohtaista
    Avainsanat: feminismi, FIdel Castro, Kuuba
    26.11.2016 - 12:15
    SKP

    Kuuban vallankumouksen isä Fidel Alejandro Castro Ruz kuoli perjantaina 25.11. Kuubassa 90 vuotiaana.

    Fidel Castron henkilöön latautuu paljon. Fidelissä konkretisoitui Kuuban kansaa alistaneen Fulgencio Batistan syrjäyttäminen ja uuden kansanvaltaisen kehityksen kauden synty. Fidel on synonyymi kansainväliselle luokkataistelulle imperialismia ja sotaa vastaan. Kuuban vallankumous kasvatti lukutaidottomasta kansasta yhden Latinalaisen Amerikan sivistyksen ja kulttuurin kärkimaista. Terveys ja koulutus ovat Kuuban vallankumouksen uusia lapsia.

    – Otan osaa Fidelin läheisten ja Kuuban suruun. Kansainvälinen vasemmistolainen, edistyksellinen demokraattinen ja kommunistinen liike on menettänyt suuren työväenluokan taistelijan, esikuvan ja rakkaan toverin sanoo Pariiisista Euroopan vasemmiston puheenjohtajien neuvoston kokouksesta SKP:n puheenjohtaja JP ( Juha-Pekka) Väisänen.

    – Fidelin tyttäret jatkavat vallankumousta jossa on tänään sateenkaaren värit .En koskaan tavannut itse Fideliä mutta minulla on ollut mahdollisuus keskustella lähipiirin mm. Mariela Castron ( Raul Castron tytär) kanssa, mistä johtuen tiedän, että Kuuban vallankumous elää uutta kansanvaltaisempaa vaihetta. Kuubassa käydään laajaa keskustelua sosialismin ohjelman päivittämisestä ja erityisesti seuraan mielenkiinnolla feministisen tasa-arvopolitiikan kehitystä, kertoo Väisänen

    Kuuban tuki vasemmistoliikkeille muualla Latinalaisessa Amerikassa sekä Afrikassa on ollut keskeistä ulkopolitiikkaa. Itsekin talousvaikeuksissa kamppaileva Kuuba ei ole koskaan unohtanut kansainvälistä solidaarisuutta. Siinä missä supervallat lennättävät maailman kriiseihin sotilasjoukkoja on Kuuba systemaattisesti lähettänyt kriiseihin lääkäreitä ja sairaanhoitajia.

    – Kuuban tuki kehitysmaille ja maailman vasemmistoliikkeille on aina ollut merkittävää. Olemme aina saaneet kuulla Fidelin ja Kuuban vallankumouksen viisauden; innostukaa meidän vallankumouksesta, opiskelkaa miten vallankumous Kuubassa etenee ja soveltakaa sitä sitten paikallisiin oloihin, ketoo Väisänen.

    Uusimmat artikkelit

    Henkilön kämmenellä avainnippu.
    7.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kurjistaminen ei ole vaihtoehto

    Oikeistohallituksen toimet eivät ole parantaneet työllisyystilannetta.

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste