logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    EU:sta irtaantumista kysyttävä kansalta. Syrizalla valtuudet vain taloudellisesti kestävään ratkaisuun

    Ajankohtaista
    22.6.2015 - 10:49
    SKP
    kuva change4all
    Ay-liikkeiden mielenosoitus täytti Ateenan keskusaukion Syntagman EU-kurjistamista vastaan

    Kreikka on pian käynyt viisi kuukautta vaalit voittaneen radikaalin vasemmistopuolueen Syrizan hallituksen johdolla neuvotteluja kansainvälisen valuuttarahaosto IMF:n, EU-komission ja Euroopan keskuspankin kanssa siitä miten Kreikka voisi nousta jaloilleen.

    Syrizan Euroopan vasemmiston puheenjohtajien kokoukselle (19.6.) antamassa informaatiossa sanotaan, että käydyt keskustelut ovat olleet poliittisten neuvottelujen ja vuorovaikutuksen sijaan yksisuuntaisia vaatimuksia Kreikalle. Myös ulkoministeri Euclides Tsakalotoksen viesti Euroopan vasemmiston puolueille oli selvä.

    -Kysymys on nyt siitä, mennäänkö kohti pluralistista Eurooppa vai saako Troikan yksisilmäinen kurjistamisen politiikka jatkua. Keskeisintä on nyt saada aikaan yhdenvertaiset neuvottelut, poliittinen ratkaisu ja kestävä taloussopimus. Luonnollisesti me Syrizassa, vasemmistopuolueena pidämme kiinni siitä mitä Kreikan kansalle on luvattu. Emme luovu kansalaisten perusoikeuksien puolustamisesta ja silloin on kysymys sosiaali-, talous-, kulttuuri- ja ihmisoikeuksista, sanoo Tsakalotos.

    Tänään maanantaina Kreikan tilannetta puidaan EU:n ministerikokouksessa. Tälle päivälle on povattu ilmaan kaikkea mahdollista Kreikan irtaantumisesta eurosta ja EU:sta aina Syrizan kahtiajakautumiseen ja vaalilupausten syömiseen. Tänään eräät Ateenan kaupat antoivat 20-30 % alennusta käteisostoista. Ilmassa on epävarmuutta. Sunnuntaina Kreikan ay-liikkeet mobilisoivat kansaa osoittamaan mieltä Troikan kuripolitiikkaa vastaan Ateenan keskusaukiolla Syntagmalle.

    -On totta, että mediasota uuliberaaleja vastaan on hävitty. Syrizalla ei ole pyrkimyksenä ratkaista kriisiä irtaantumalla eurosta tai EU:sta. Meillä (Syrizalla) on kansalta saatu mandaatti taloudellisesti kestävä ratkaisun luomiseksi mutta ei mandaattia irtaantua EU:sta tai eurosta. Jos maanantaina olemme dead end -tilanteesa, on meidän kysyttävä EU:ssa ja eurossa pysymisestä mielipidettä Kreikan kansalta, sanoo Tsakolotos

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste