logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Euroopan vasemmisto kritisoi EU:n Venezuela-linjaa

    Ajankohtaista
    Avainsanat: eu, Euroopan vasemmisto, Venezuela
    20.11.2017 - 16:46
    SKP
    SKP:n varapuheenjohtaja Migule López

    Read here European Left declaration on Venezuela

    Euroopan unioni (EU)aikoo nyt lisätä sanktioita Venezuelan bolivaariselle tasavallalle.

    EU haluaa laajentaa kapitalismiin pohjaavaa politiikkansa, joka tuhoaa Euroopan työväenluokan talouden, koulutuksen ja terveyden ja tekee nyt samaa riippumattomissa ja itsenäisissä maissa, kuten Venezuelassa. EU rikkoo Yhdistyneiden Kansakuntien peruskirjan periaatteita, jotka koskevat puuttumista muiden maiden sisäisiin asioihin.

    – En ole yllättynyt näistä EU:n toimista, koska tiedämme, että EU on militaristinen ja suurpääomalinnake, joka sen lisäksi on alistunut Yhdysvaltain hallituksen toimivaltuuksiin, sanoo SKP:n varapuheenjohtaja ja Euroopan vasemmiston Latinalaisen Amerikan työryhmän jäsen Miguel López.

    EU: n päätös Venezuelan vastaisista toimista ajoittuu tilanteeseen jossa presidentti Nicolas Maduron hallituksella on tarkoitus vahvistaa hyvin alkaneita Venezuelan hallituksen ja opposition neuvotteluja ja etsiä ratkaisu maan ongelmiin.

    – On harmillisesti ilmeisen selvää, että EU tukee Venezuelan oppositiota kansa tahtoa vastaan. EU puolustaa fasistisia tahoja, jotka ovat vuosien ajan yrittäneet lopettaa Venezuelan kansan itsemääräämisoikeuden. Noiden tahojen lonkerot ulottuvat myös nyky-Suomen hallitukseen, joka juhlii 100 vuoden näennäistä itsenäisyyttä, samalla kun ryöstää kansalta veroparatiisien tukemisen kautta ja vie NATO:n kautta meidän nuoriamme kuolemaan kapitalistisiin sotiin, myy luonnonvarojamme -maata, vettä ja ilmaa- ulkomaalaisille sijoittajille ja ulkoistaa maataloutemme Brysselin käsiin, kritisoi López

    – Euroopan unioni osoittaa meille jälleen kerran palvelevansa niitä, jotka eivät edusta Euroopan kansaa vaan rikkaiden etuja, jotka ryöstävät kansalaisilta ja toimivat EU-koneisto suojassa. Tässä tilanteessa on tärkeää ja hyvä että SKP yhtyy Euroopan vasemmiston solidaarisuuteen ja tukeen Venezuelan kansalle sekä Venezuelan hallitukselle.

    – Suomen Kommunistinen Puolue tulee aina tukemaan kaikkien kansojen taistelua kapitalismia ja sen finanssidiktatuuria vastaan, tarkentaa SKP:n López

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste