Eliitin vai kansan itsenäisyysjuhlat?
Suomen itsenäisyyden 90-vuotisjuhlien virallinen vietto on erikoinen sekoitus sotamuistoja ja eliitin me-henkeä. Itsenäisen Suomen rakentajien ja uudistajien, työväenliikkeen joukkokamppailujen merkitys ja vähävaraisten ihmisten tarpeet on sivuutettu.
Suomen itsenäisyyden alkuajoista lähtien ovat porvarilliset johtajat olleet valmiita myymään Suomen vieraan vallan alaisuuteen turvatakseen suurpääoman luokkaedut. Näin on myös tänään.
Kannattavia tehtaita lopetetaan, tuotantoa siirretään halvan työvoiman maihin ja julkisia palveluja yksityistetään kansainvälisten pääomapiirien voittojen kasvattamiseksi. Työntekijöiden oikeuksia puolustaa etujaan yritetään rajoittaa pakkolaeilla.
Porvarihallitus on kansalaisilta mitään kysymättä hyväksynyt EU-sopimuksen, joka siirtää entistä enemmän valtaa EU:lle ja ylikansallisten yhtiöiden hallitsemille markkinoille. Vallanpitäjät käyttävät EU:ta keinona murentaa työväenliikkeen taistelulla saavutettuja sosiaalisia ja demokraattisia oikeuksia.
Kansalaisten enemmistö kannattaa sotilaallista liittoutumattomuutta, mutta hallitus vie Suomea askel askeleelta kohti Nato-jäsenyyttä. Suomalaisjoukot osallistuvat Naton johtamissa joukoissa Afganistanin sotaan ja uutena askeleena Suomea ollaan viemässä mukaan Naton taistelujoukkoihin.
Meitä kommunisteja ei nähdä itsenäisyyspäivänä eliitin juhlissa. Olemme mukana siellä, missä kamppaillaan tavallisten työntekijöiden, nuorten ja eläkeläisten, lähiöiden ja maaseudun vähävaraisten oikeuksien puolesta. Itsenäisyyspäivän merkeissä vetoamme erityisesti toiminnan voimistamiseksi EU-sopimusta ja Nato-hankkeita vastaan.
SKP:n poliittinen toimikunta 27.11.07: