logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Budjetin rahat uusjakoon

    Ajankohtaista
    20.9.2007 - 9:53  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    SKP:n keskuskomitea

    Työttömät, lapsiperheet, pientä eläkettä saavat ja muut vähävaraiset joutuvat valtionvarainministeriön budjettiesityksessä kokoomuksen vaalivoiton laskujen maksajiksi. Jyrki Kataisen johdolla valmisteltu esitys lisää pieni- ja keskituloisten veroja ja maksuja, lopettaa aravajärjestelmän, alentaa valtion rahoitusosuutta kuntien palveluista ja laiminlyö muun muassa vanhustenpalveluja. Samalla se karsii julkisen sektorin työpaikkoja ja työllistämistoimia.

    Kokoomuksen lupaukset naisvaltaisten alojen matalien palkkojen korottamisesta jäävät budjettiesityksessä tyhjän päälle. Hallitus ja kuntatyönantaja yrittävät panna matalapalkkaiset alat kilpailemaan keskenään murusista samaan aikaan kun valtion budjettiesitys jää rikkaita suosivien verohelpotusten jälkeen vielä kaksi miljardia ylijäämäiseksi.

    Budjettiesitys rikkaiden asialla

    Yritysomaisuudelta aiotaan poistaa perintö- ja lahjavero. Sen sijaan pientä eläkettä tai päivärahaa saavat eivät hyödy lainkaan valtionvarainministeriön esittämistä veronkevennyksistä. Heille sälytetään päinvastoin lisää veroja ja maksuja muun muassa terveyskeskusmaksuja ja kotitalouksien energiaverotusta nostamalla. Vähävaraisiin kohdistuu raskaimmin myös päivähoidon maksujen korottaminen ja ns. nollamaksuluokan poistaminen.

    Budjettilinjauksella pyritään kuntapuitelain mukaisesti karsimaan julkisia lähipalveluja, supistamaan kuntien palvelujen rahoitusta, lopettamaan lähivuosina noin 100 kuntaa ja laajentamaan yksityisten markkinoiden osuutta muun muassa hammashuollossa. Palvelumaksujen korotusten tuoma lisätulo leikataan kunnilta pois valtionosuuksia alentamalla.

    Kokoomus ajaa budjettiriihessä grynderien pitkäaikaista tavoitetta valtion aravalainajärjestelmän lopettamisesta. Tämä uhkaa kiihdyttää entisestään asumiskustannusten nousua.

    Samaan aikaan kun julkisen vallan sosiaalisia tehtäviä ajetaan alas, aikoo porvarihallitus nostaa asehankintojen määrärahat yli 700 miljoonaan euroon nykyisestä 581 miljoonasta. Tämä liittyy oikeiston ajamaan EU:n militarisoimiseen ja Suomen kytkemiseen Natoon.

    Suunta on muutettava

    Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitea tukee ammattiyhdistysliikkeen, työttömien, eläkeläisten ja monien kansalaisjärjestöjen esittämiä vaatimuksia budjettilinjan muuttamisesta budjettiriihessä ja eduskuntakäsittelyssä. SKP ehdottaa yhteistoimintaa myös muille vasemmistopuolueille hallituksen ajaman linjan torjumiseksi myös kunnanvaltuustoissa.

    Valtiontalouden ylijäämistä, aserahoista ja rikkaiden verohelpotuksista on otettava lisää rahaa valtion ja kuntien työpaikkojen lisäämiseen, kuntien matalien palkkojen nostamiseen, perusturva parantamiseen ja kuntien valtionosuuksien nostamiseen. Myös ympäristönsuojelun, joukkoliikenteen ja kehitysyhteistyön määrärahoja on lisättävä.

    SKP vastustaa terveyskeskusmaksujen ja päivähoitomaksujen korottamista. Ruuan arvonlisäveron alennus on toteutettava heti ensi vuoden alusta. On ryhdyttävä uudelleen kehittämään aravajärjestelmää ja palattava vuokrasääntelyyn. Kotitalouksien energiaverojen kiristämisen sijasta on luovuttava suurteollisuuden sähköveron alentamisesta ja leikattava energiayhtiöiden jättivoittoja. Pääomatulojen verotusta on kiristettävä ja ne on saatettava myös kunnallisveron piiriin.

    SKP:n keskuskomitea 19.8.07:

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste