logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Vaarallisia Nato-hankkeita Baltiassa ja Islannissa

    Blogi
    26.10.2012 - 19:36

    Suomi on tänä vuonna osallistunut Nato-johtoisiin sotaharjoituksiin Baltiassa. Kataisen hallitus ja poliittinen eliitti eivät ole katsoneet tarpeelliseksi tiedottaa sotaharjoituksista Suomen kansalle tai edes eduskunnan puolustusvaliokunnalle.

    Puolustusministeri Carl Haglundille Suomen Nato-yhteistyö on helppoa ja pragmaattista. Haglund asettuu kevyesti sotaharjoituksista nousseen kohun yläpuolelle ja toteaa korkeuksista, että hallituksella on täysi mandaatti päättää Suomen sotaharjoituksista.

    Puolustusministeriössä on käynnissä puolustusvoimauudistus ja puolustuspoliittista selontekoa valmistellaan. Suomen osallistuminen Baltian sotaharjoituksiin osoittaa, että Nato-yhteistyön lisäämistä pyritään peittelemään. Myös aikeet osallistua Naton keskuksista ohjattuun Islannin ilmavalvontaan yritetään esittää viattomana harjoitteluna.

    Ministeriön ylimielisyys näkyy siinä, että kansan Nato-vastaisuutta ei oteta huomioon puolustusvoimien uudistuksessa ja verkostoitumisessa Natoon. On Suomen turvallisuudelle haitallista politiikkaa, että kokoomuksen johdolla hallitus hyväksyy Nato-yhteensopivien ohjuksien ja aseiden miljardiluokan ostot. Eurospike- ja JASSM-risteilyohjusten ostaminen on tyypillistä markkinavoimien puolustuspolitiikkaa, jolle ei odottaisi hallitusvasemmiston tukea. Asehankinnoilla ja Nato-hankkeilla ei ole kansan enemmistön tukea.

    Militarisoitumisella ja sotaharjoituksilla Kataisen hallitus vahvistaa yhteistyötä sotilasliitto Naton kanssa kansan natovastaisuudesta huolimatta ja vielä räikeästi aikana jolloin hallitus toteuttaa merkittäviä leikkauksia kansalaisten perusturvasta ja lähipalveluista.


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Suomessa julkisessa keskustelussa turvallisuus liitetään yhä useammin ulkoisiin uhkiin, rajojen valvontaan, asevarusteluun, sotilaalliseen valmiuteen ja miljardiluokan ...

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026

    ”Killing people cannot solve any problem”

    26.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Kokoomus huijaa sinua

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste