logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Uhreista ei saa tehdä rikollisia

    Blogi
    5.6.2012 - 12:08

    Kolme Perussuomalaista kansanedustajaa jättää eduskunnassa kerjäämisen kriminalisointia koskevan lakialoitteen. Perussuomalaisten miesten aloite myötäilee kokoomuksen ja Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajusen aikanaan Helsingissä tekemää aloitetta. Ihmisten köyhyydestä kylläkseen saaneet perussuomalaiset Packalén, Halla-aho ja Immonen ehdottavat kerjäämistä kiellettäväksi yleisellä paikalla. Poliittisen eliitin hyvintoimeentulevat kansanedustajat ovat valmiit rankaisemaan sakkorangaistuksella EU-politiikan aiheuttaman köyhyyden ja turvattomuuden.

    Perussuomalaiset ovat huolissaan kerjäämiseen liittyvästä hyväksikäytöstä ja ihmiskaupasta ja uskovat ongelmien vähenevän ja loppuvan kun kerjäämisestä tehdään rikollista. Perussuomalaiset miehet ovat huolissaan ympäristön estetiikasta. Lakialoitteessa sanotaan kerjääminen vaikuttavan kielteisesti kaupunkiemme viihtyisyyteen.

    Vastustan Packalénin, Halla-ahon ja Immosen lakialoitetta koska köyhyyttä ja kurjuutta ei voi ratkaista tekemällä siitä rikollista. Köyhyyttä vastaan voidaan taistella rikkautta oikeudenmukaisesti jakamalla ja tekemällä politiikkaa, jossa ihminen asetetaan bisneksen edelle. Tyhmyyttä vastaan pitää taistella tiedolla. Missään maailman kolkassa ei ole pystytty rakentamaan parempaa maailmaa kriminalisoimalla uhreja, joita kaduilla istuvat kerjääjät ovat.

    Perussuomalaisten kolmikon kannattaisi paremminkin katsoa pankkien ja suuren rahan pyörittämään bisneksen suuntaan ja alkaa kerjääjien sijaan vaatia suurpääoman riistoa kriminalisoitavaksi. Valkoisten hyvin toimeentulevien, perussuomalaisten heteromiesten lakialoite on säädytön ja piilorasistinen hyökkäys suomalaisia köyhiä ja kaikkia eurooppalaisia köyhiä vähemmistöjä kohtaan.

    Perussuomalaisten oikeistolainen lakialoite yhdistettynä uusliberalistiseen kaiken kaupallistamiseen ja myymiseen vaatii vastineeksi vakavaa keskustelua valtion ja kuntien roolista hyvinvoinnin vastuullisena tuottajana, kokoomuksen kuntauudistuksen romuttamista ja lopullista pistettä hallituksen harjoittamalle leikkauspolitiikalle. Perussuomalaisten ja kokoomuksen malli jossa kapitalistisen yhteiskunnan ongelmat ratkaistaan lakaisemalla asiat maton alle, kriminalisoimalla ja yksityistämällä vastuu ajaa meidän täydelliseen barbariaan. Romanien syrjintä on vakava eurooppalainen ongelma ja syrjinnän lopettamiseksi tarvitaan toimia niin paikallisesti kuin Euroopan tasolla.


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste