logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Taiteilijoilla ja toimittajilla vastuu rauhan viestistä

    Blogi
    19.6.2014 - 11:21
    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen: "Taiteilijoiden
    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen: "Taiteilijoiden

    [[{”fid”:”1467″, ”view_mode”:”media_original”, ”fields”:{”format”:”media_original”,”field_file_image_alt_text[und][0][value]”:””,”field_file_image_title_text[und][0][value]”:””}, ”type”:”media”, ”link_text”:null, ”attributes”:{”style”:”float: SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen: ”Taiteilijoiden, kirjailijoiden ja toimittajien tulisi kriiseissä ja sodissa käyttää erityisosaamistaan viisaammin kriisin syiden ymmärtämiseksi ja rauhan puolesta.”;”,”class”:”media-element file-media-original”} }]]

    Olen pitkään seurannut sananvapautta puolustavan kansainvälisen kirjailijaliiton PEN:in toimintaa. Nyt huolestun siitä, että Helsingin sanomien juttu (HS.13.6.) Ukrainan sananvapaudesta suitsii arvostamani ihmisoikeusjärjestön kyseenalaisen viestin lähettäjäksi.

    ” Venäjän ja Ukrainan Pen-keskukset vastustavat yhdessä vihapuhetta” tuntuu laimealta otsikolta keskellä Ukrainan sisällissotaa. HS tiivistää, ettei Ukrainassa ole sananvapauden kriisiä vaan, että kriisi olisi vain Venäjällä. Tätä vahvistamaan toimittaja Majander yksisilmäisesti tulkitsee ruotsin Akatemian ja Nobel-palkitun, arvostettujen ja tunnustettujen ajattelijoiden johtopäätöksiä Ukrainan krsiisistä.

    Mihin tällä pyritään? Itse haluan ajatella, että älymystö pyrkisi avaamaan fobioita. Hesarin juttu kuitenkin vahvistaa russofobiaa. Luulen, että puhelimet Suomen Pen:in puheenjohtajalla kirjailija Sirpa Kähkösellä ovat soineet. Minulla soivat hälytyskellot!

    Oikeisto populismi ja fasismi ovat viime aikoina voimistaneet otettaan Ukrainassa ja koko Euroopassa. Olen PEN:in kanssa samaa mieltä siitä, että taiteilijoiden on syytä reagoida sananvapauden tilaan globaalisti ja myös Venäjällä. John Ralston Saul kansainvälisen PEN:in kandalainen puheenjohtaja sanoo, että ”Hanttiin on pistettävä”.

    Väitän, että EU:n, Yhdysvaltojen ja Venäjän geopoliittisen taistelun takia Ukrainassa on tänään sisällissota. On fakta, että Ukrainan oikeisto yhdessä fasististen voimien kanssa vainoaa toisinajattelijoita – ei vain kirjailijoita ja taiteilijoita mutta myös poliittisia puolueita kuten kommunisteja.

    Taiteilijan ja kommunistin näkökulmasta olen erittäin huolissani. Hesari ottaa itselleen kyseenalaista kunniaa ja todentaa vanhan viisauden siitä, että sodissa ensimmäisenä hävitään totuus .

    Taiteilijoiden, kirjailijoiden ja toimittajien tulisi kriiseissä ja sodissa käyttää erityisosaamistaan viisaammin kriisin syiden ymmärtämiseksi ja rauhan puolesta.


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Suomessa julkisessa keskustelussa turvallisuus liitetään yhä useammin ulkoisiin uhkiin, rajojen valvontaan, asevarusteluun, sotilaalliseen valmiuteen ja miljardiluokan ...

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026

    ”Killing people cannot solve any problem”

    26.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Kokoomus huijaa sinua

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste