logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    SKP:n perusturva on paras

    Blogi
    1.4.2011 - 17:58
    SKP:n reseptejä arkeen ja ruokaan.
    SKP:n reseptejä arkeen ja ruokaan. / SKP

    Kokoomus ja kommunistit istuivat vierekkäin Pienperheyhdistyksen, Lapsilisä-projektin ja Pihlajamäki-seuran järjestämässä vaalipaneelissa Helsingissä. Keskustelussa olivat mukana kahdeksan puolueen edustajat. Sain olla kosketusetäisyydeltä kokoomuksen Laura Rädyn kanssa ihan täysin erimieltä siitä, miten yhteiskuntaa pitää kehittää. Siitähän politiikassa juuri onkin kysymys, vaihtoehdoista ja mahdollisuudesta haastaa vanhat vallanpitäjät uusilla ja tuoreilla ajatuksilla.

    Tilaisuutta oli mainostettu ”Pihliksen täsmäpaneelina” ja se onnistui keräämään salin täyteen politiikasta kiinnostuneita ja jopa nuoria oli saapunut paikalle. Helsinkiläisten tyytymättömyys nykymenoon kuului yleisöpuheenvuoroissa. Kokoomusta käskettiin pesemään korvansa. Mustissa Nokian kumisaappaissa yleisön keskeltä ylös noussut mies vaati sanomaan suoraan, mitä nyt pitää tehdä.

    Vastasin, että nyt on muutettava politiikan suuntaa ja annettava kenkää rahaeliitille. Kokoomus, Keskusta ja Vihreät ovat bisnespolitiikallaan unohtaneet lapsiperheet, duunarit, eläkeläiset, työttömät ja opiskelijat. Ihmisen unohtaminen näkyy kuluvan vuoden valtion budjettiratkaisuissa. Poliittisen eliitin ylimielisyys ja tavallisen ihmisen unohtaminen näkyy Helsingissä siinä, että paneelissakin edustettuina olleet kaikki muut puolueet ovat sopineet leikkauksiin johtavasta Helsingin kaupungin budjettiraamista. Unohtaminen näkyy ja tuntuu ihan konkreettisesti arjessa siinä kun ei ole työtä tai työstä saatu palkka ei riitä perustarpeisiin; vuokraan, lääkkeisiin, ruokaan ja hyvinvointiin.

    Perusturvaa ja -tuloa

    Paneelissa esitettiin erilaisia ratkaisuja arjen turvaan. Vasemmistoliitto oli juuri julkaissut keskusteluasiakirjan, jolla avataan keskustelua perusturvan parantamisesta, työllisyyden esteiden poistamisesta sekä siirtymisestä perustuloon. Vihreillä on myös oma paperi perustulon linjasta. Demarit esittävät yksinkertaisesti satasen korotuksen perusturvaan.

    SKP:n vaatimus 900 euron perusturvasta poikkeaa edukseen muiden puolueiden vaatimuksista. Kommunistien ajatus siitä, että työ luo hyvinvointia on keskeistä ja tekee eroa muiden puolueiden vastikkeettomiin malleihin. SKP ottaa omassa mallissaan parhaiten huomioon myös maahanmuuttajat, opiskelijat ja eläkeläiset. Vasemmistoliiton mallissa huomioidaan yrittäjät sekä starttirahan ja perustulomallin yhteen sovittaminen. Vihreät ja Vasemmistoliito maksaisi perustuloa tuloista riippumatta kaikille – myös rikkaille.

    Kokoomukselle puhe SKP:n 900 euron perusturvasta ja Vasemmistoliiton perustulosta on häiritsevää puhetta kuuroille korville.

    Juha-Pekka Väisänen
    SKP:n pääsihteeri


    Kirjoittaja

    Kommunistiblogi

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste