logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Miltä kaaos näyttää?

    Blogi
    22.3.2016 - 14:37

    Joensuun yliopistolla biotalousseminaarissa vieraillut pääministeri Sipilä sai vastaansa vihaisia opiskelijoita. Joukko piti banderolleja, huusi iskulauseita, ja kun pääministeri ei uskaltanut mielenosoitusta kohdata, tunkeutui poliisin estelyistä huolimatta Carelia-saliin, jossa Sipilän oli määrä puhua. Kaikin puolin onnistunut tempaus, joka sai myös medianäkyvyyttä. ”Yliopistolle syntyi kaaos”, luonnehti paikallinen valtalehti. Ei liene syytä kiistää: kaaoshan se on, jos mielenosoittajat tunkeutuvat saliin, huutavat ja saavat vielä palohälyttimetkin päälle. Kaaosta on helppo fiilistellä ja helppo moralisoida. Mutta mitä kaaos on?


    Helsingin Sanomien sunnuntainumerossa kysyttiin professoreilta, pitävätkö he hallituksen yliopistopolitiikkaa onnistuneena. Tulos oli tyrmäävä: 8% piti edes jossain määrin onnistuneena, 92% ei. Puolet arvioi, että hallitus on epäonnistunut täysin. Tärkein taustasyy asialle ovat varmasti hallituksen puolen miljardin koulutusleikkaukset. ”Kaaos yliopistolla” tuntuisi aika sopivalta määritelmältä myös hallituksen toiminnalle. Poliisit eivät tosin tuota kaaosta tule suitsimaan, koska se aikaansaadaan poliittisilla päätöksillä ja pannaan toimeen virkatyönä.

    On hauska huomata, miten media ja julkinen keskustelu asiat kehystää. Hallituksen toimet ovat rakenteellisten uudistusten toimeenpanoa. Sitä vastustava järjen ääni taas kaaosta. Nämäkin mielenosoittajat tunkeutuivat saliin, koska pääministeri ei halunnut muuten kohdata eikä kuunnella heitä. Ei kuunnellut ennen vaaleja, eikä kuunnellut nytkään: seminaarin jälkeen Sipilä pakeni kyökin oven kautta ministeriautoon, vihaisten opiskelijoiden juostessa perään.

    Meillä Suomessa ei käydä avointa keskustelua siitä, millaista kaaosta leikkausten tekeminen synnyttää. Väitetään vain, että leikkaukset on pakko tehdä ja palkkoja pakko alentaa, jotta talous saadaan vakaaseen kasvuun. Millaista kasvua ja vakautta syntyy toimilla, jotka aiheuttavat täyden kaaoksen?


    Paperille on helppo laittaa sanoja peräkkäin, juuri kuten tässä teen. Muste imeytyy huokosiin ja posti vie sanat ihmisten luettavaksi. Mutta kuinka moni todella ymmärtää, mitä nuo yksinkertaiset sanat tarkoittavat: leikkaaminen aiheuttaa kaaosta.

    Ministereille ja kaikille hallituksen linjan puolustelijoille tekisi hyvää käydä pieni kierros ympäri Suomea, työnsä jälkeä silmäilemässä. Vierailla oppilaitoksissa, vanhainkodeissa ja työpaikoilla. Siellä huomaisi, miltä kaaos näyttää.


    Kirjoitus on alun perin julkaistu 18.3. ilmestyneessä Tiedonantaja-lehdessä. Tiedonantaja on SKP:n äänenkannattaja, jonka tilaamista voi lämpimästi suositella.


    Kirjoittaja

    Heikki Ketoharju

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste