logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kirjasto on teonsana – Helsingillä vastuu keskustakirjastosta

    Blogi
    18.9.2014 - 9:27
    JP Väisänen: Uusi keskustakirjasato edistää aktiivista kansalaisuutta ja vahvistaa osallistuvaa demokratiaa – kaikelle tälle meillä on todellista tarvetta.
    JP Väisänen: Uusi keskustakirjasato edistää aktiivista kansalaisuutta ja vahvistaa osallistuvaa demokratiaa – kaikelle tälle meillä on todellista tarvetta. / kuva M Laitinen

    Erilaiset keskustakirjaston pilottihankkeet kertovat helsinkiläisten innostuksesta uudesta keskustakirjastosta ja kaupunkitilan ei-kaupallisesta haltuun ottamisesta.

    Kulttuuri- ja kirjastolautakunta hyväksyi viime tiistain kokouksessa hankesuunnitelman jolla keskustakirjaston rakentaminen saa tarvittavat ison vaihteen päälle. Keskustakirjaston rakentamiskustannukset ovat 98 miljoonaa. Valtio on sitoutunut hankkeen rahoittamiseen 30 miljoonan osuudella.

    Ennalta oli suunniteltu, että yksityiset rahoittajat ja sponsorit olisivat innostuneet keskustakirjastosta mutta toisin kävi. Kokoomuksen keskustakirjastovastaiset valtuutetut ovat pelotelleet sponsorit pois tästä itsenäisyyden juhlavuoden näyttävimmästä hankkeesta. Sivistyksestä ja kulttuurista kiinnostuneet yksityiset rahoittajat odottavat ilmeisesti toista helsinkiläistä wow-hanketta, Guggenheimia enemmän kuin tätä koko kansan kirjallisuuden ja osallistuvankulttuurin lippakioskia.

    Kaupungin rooli tässä tilanteessa on keskeinen. Nyt kaupungin on vastattava suunnitellun keskustakirjaston rahoituksesta vaarantamatta muita kirjastohankkeiden investointeja, peruskorjauksia tai henkilöstöresursseja.

    Keskustakirjasto ja hyvin toimivat lähikirjastot ovat kaikille avoimia, ei-kaupallisia julkisia tiloja. Nämä ominaisuudet ovat erityisen tärkeitä mm. kulttuurienväliselle kohtaamiselle, maahanmuuttajille, nuorille, ikääntyville ja syrjäytymisvaarassa oleville – meille kaikille helsinkiläisille.

    Helsingin keskustakirjasto on myös valtakunnallisen kirjastotoiminnan tiennäyttäjä. Lähikirjastot vahvistavat keskustakirjaston rakentamisen ja suunnittelun kanssa tasatahdissa omaa paikkaansa sivistysvaltion kulttuuri- ja demokratiatiloina. Helsingin kirjastot ovat pilotoineet keskustakirjaston käyttäjäideoita ja uusia toimintoja. Helsingissä voidaan hyvin sanoa, että keskustakirjastoa on ikään kuin jo olemassa koska sitä on rakennettu toimintasisältöinä ja pikkupilotteina ennen varsinaista fyysistä rakennusta.

    Kaupunkilaiset ovat osallistuneet keskustakirjaston toiminnan suunnitteluun ideatasolla esim. osallistuvan budjetoinnin hankkeilla.Tämä tulee esille mm uuden kirjaston kolmannessa kerroksessa erilaisina hiljaisina tiloina.

    Uusi kirjastokonsepti tarkoittaa myös kirjaston avautumista yhteiskunnalliseksi vuorovaikutustilaksi.Keskustakirjastosta tulee paikka ja julkaisukanava kaupunkilaisten yksilöllisille ja kollektiivisille tekemisille. Uusi keskustakirjasato edistää aktiivista kansalaisuutta ja vahvistaa osallistuvaa demokratiaa – kaikelle tälle meillä on todellista tarvetta.


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    SKP:n nuorisojärjestö Kommunistinuoret piti historiansa seitsemännen vuosikokouksen sunnuntaina 15.3.

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste