logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    EU:n bisnespolitiikka jyrää ihmisoikeudet

    Blogi
    2.3.2011 - 12:09

    Euroopan komissio äänesti juuri vuoden jatkoaikaa kansainvälisiä sopimuksia rikkovalle Marokon kalastussopimukselle. Länsisaharalaisia ei kuultu asiassa. Miksi Suomi pidättäytyi äänestämistä? YK on ilmaissut selkeästi kantansa ja tuominnut Marokon harjoittaman Länsi-Saharan miehittämisen.

    Mitä peliä Suomi nyt oikein pelaa kun se ei torju Markon miehityspolitiikkaa ja tee loppua laittomalle kalastussopimukselle? Ruotsi, Tanska ja Iso Britannia äänestivät kalastussopimusta vastaan. Miksi EU jatkaa laitonta sopimusta ja ylläpitää näin Afrikan viimeistä siirtomaata?

    EU aikoo nyt vuoden jatkoaikana muuttaa Länsi-Saharan miehityksen bisnessopimukseksi, jossa ihmisoikeuksilla ei ole mitään merkitystä. Komission päätös vuoden jatkoajasta on osoitus täysin väärästä EU-politiikasta. Ihmisoikeudet jäävät nyt toiseksi. EU:n vapauden prinsiipit tarkoittavat nyt oikeutta tehdä bisnestä miehitetyn maan luonnonvaroilla.

    Sopimus uuden eduskunnan käsittelyyn

    Kalastussopimus ja sitä kautta Länsi-Saharan ihmisoikeudet tulevat ensi hallituskaudella uuden eduskunnan käsiteltäväksi. Kun asiaa käsitellään eduskunnassa on selvää, että Länsi-Saharan miehitykselle on nyt saatava loppu ja laitonta kalastussopimusta miehittäjävallan eli Marokon kanssa ei saa jatkaa. EU:n ei tule neuvotella Marokon kanssa kalastussopimuksesta, jotka koskevat Länsi-Saharan alueita.

    Marokon tulee vetäytyä valloittamiltaan alueilta Länsi-Saharasta ja lopettaa heti länsisaharalaisiin kohdistuvan alistamisen, väkivallan ja joukkomurhat. Vasta sen jälkeen kun saharalaisten miehittämisestä on tehty loppu voivat neuvottelut EU:n kalastussopimuksesta Marokon kanssa alkaa.

    On edistettävä YK:n yrityksiä ratkaista kiista, joka pitää länsisaharalaisia Afrikan viimeisen siirtomaan asukkaina. YK:n ponnistuksia kansanäänestyksen järjestämiseksi länsisaharalaisten keskuudessa on jatkettava, jotta vuosikymmeniä jatkunut, häpeällinen miehitysvalta saataisiin loppumaan.

    EU:n on tunnustettava että miehitetyn alueen luonnonvarojen hyödyntäminen paikallisilta asukkailta kysymättä rikkoo räikeästi kansainvälistä oikeutta.

    Juha-Pekka Väisänen
    SKP:n pääsihteeri


    Kirjoittaja

    Kommunistiblogi

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Tiina Sandberg käsittelee vappupuheessaan arjen kallistumista, varallisuuden keskittymistä ja työelämän epävarmuutta.

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    21.4.2026
    SKP

    Punainen vappu 2026

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste