logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Asevarustelun rahat käytettävä humanitaariseen työhön

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: asemäärärahat, hävittäjät
    15.9.2021 - 13:44
    SKP
    Säätytalo 7.9.2021 Aserahat parempaan käyttöön
    Säätytaloa vastapäätä budjettiriihen aikaan 7.9.2021 vaadittiin aserahoja parempaan käyttöön. Kuva Toivo Koivisto

    SIPRIN (Tukholman rauhantutkimusinstituutti) julkaisemien tilastojen mukaan maailman sotilasmenot jatkavat kasvuaan. Vuonna 2020 kasvu oli 2,6 % ja varusteluun käytetty summa oli 1981 miljardia dollaria. Euroopan vastaava kasvu oli 4% edelliseen vuoteen verrattuna.

    Suomen kommunistisen puolueen Tampereen piirijärjestö korostaa piirikokouksessaan rauhantyön merkitystä ratkaistaessa käynnissä olevia konflikteja ja pyrittäessä estämään uusien syntymistä. Rauhaa ei rakenneta asemäärärahoja lisäämällä, vaan vähentämällä aseellisen toiminnan osuutta turvallisuusajattelussamme.

    Rahan käyttäminen asevarusteluun on poliittinen valinta – ei välttämättömyys. Toisin on kuitenkin mahdollista tehdä. Jos kymmenen prosenttia maailman sotilasmenoista käytettäisiin humanitaariseen työhön, voitaisiin poistaa maailmasta nälänhätä ja taata kaikille lapsille koulutus.

    Suomi käytti viime vuonna sotilasmenoihin 3,3 miljardia euroa. Tämän vuoden puolustusbudjetti uhkaa hävittäjähankinnan seurauksena paisua liki viiteen miljardiin. Jos HX-hanke toteutetaan saattaa Suomi nousta kyseenalaiselle maailman kärkisijalle suhteellista sotilasmenojen kasvua tarkasteltaessa. 10 miljardin hankintahinnan lisäksi merkittäviä kuluja aiheutuisi tulevaisuudessa hävittäjien huolto- ja käyttökustannuksista.

    Pandemian hoito ja ilmastokriisin pysäyttäminen on oltava hallituksella ja eduskunnalla nyt ykkösasiana. Asevarustelu on itseään ruokkiva kierre, joka on katkaistava. SKP:n Tampereen piirijärjestö vaatii HX-hävittäjähankkeesta luopumista.

    SKP:n Tampereen piirijärjestön piirikokous 8.9.2021

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste