logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Voimakkaamman vasemmiston haaste

    Ajankohtaista
    17.6.2015 - 11:19
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    kuva Jaakko Grönfors
    Valev Kald

    Valev Kald
    Euroopan vasemmistopuolueen puheenjohtajien neuvoston ja hallituksen jäsen

    Viron yhtyneen vasemmistopuolueen puheenjohtaja

    Onko käännös vasemmalle mahdollista Viron nykyisessä poliittisessa tilanteessa?

    Viron yhdistyneen vasemmiston johto on käynyt keskustelua ja analysoinut maaliskuussa käytyjen Viron parlamenttivaalien tuloksia . Verrattuna vuoden 2014 europarlamenttivaalien tuloksiin, on Viron yhdistyneen vasemmiston kasvattanut kannatustaan melkein 3,5-kertaiseksi. Vaalitulokset ovat kuitenkin osoittaneet, ettei vasemmiston ydinviesti siitä – että oikeistoliberaali kehitys on johtanut Euroopan ja Viron umpikujaan ja että Euroopassa on olemassa vaihtoehtoinen kehitysväylä, vasemmisto voimien tie – ole saavuttanut virolaisten enemmistöä.

    Mitkä siis ovat alustavat johtopäätökset vaalituloksen analyysistä? Suurin rajoittava tekijä Viron yhdistyneen vasemmiston kasvulle ja kehitykselle on julkisen rahoituksen ja muiden tulojen puute. Näin ollen puolueemme näkee, että Viron poliittinen systeemi noudattaa oikeistolaisia periaatteita kun niin sanotut suur-puolueet saavat moninkertaisesti tukea pieniin puolueisiin verrattuna. Kampanjoiden kokonaiskulut nousivat miljooniin euroihin, jotka suurpuolueet kuluttivat videoihin, ilmoitteluun, jaettavaan materiaaliin, konsertteihin ja muihin vastaaviin. Tämä yhdessä ”äänestäjien lyhyen muistin” kanssa puolueiden menneistä täyttämättömistä lupauksista, vaikuttaa enemmän kuin ymmärrys ideologisista perusteista ja tietoisuus siitä, mitä tulee tapahtumaan seuraavaksi. Viro tarvitsee kipeästi oikeistopoliitikko eliitin vaihdoksen. Kokemukset Euroopan unionista osoittavat kiistämättömästi, että tie ulos kriisistä on suoraan kytketty maan sosiaaliseen suuntautumiseen, mutta tämän päivän oikeistohallitus ei ole kykenevä sellaiseen kehitykseen. Tässä tilanteessa työkykyiset ja nuoret jättävät maan.

    Elämme maassa, jossa vallitsee epäoikeudenmukaisuus:

    Sosiaalinen epäoikeudenmukaisuus: Joka viides ihminen elää köyhyysrajan alapuolella ja joka kolmas kaksilapsinen perhe elää köyhyysrajan alapuolella tai lähellä sitä.

    Taloudellinen epäoikeudenmukaisuus: Tämä on johtanut siihen, että isot ja pienet yritykset ovat melkein kadonneet tuotannosta.

    Oikeuden epäoikeudenmukaisuus: Jossa oikeudenkäyntejä ei voiteta totuudella vaan kalliilla juristeilla, mikä tarkoittaa että rikkain on oikeassa.

    Poliittinen epäoikeudenmukaisuus: Jossa vallitsee kolmoisstandardi , eikä sananvapautta ole.

    Viron yhdistyneen vasemmiston analyysin perusteella maan hallinto tulisi muutamia prosentteja halvemmaksi, mikäli edustajien lukumäärä parlamentissa laskettaisiin nykyisestä 101 vain 71 edustajaan ja puolustusmenoja voitaisiin laskea 40 prosenttia. Suurimmat Virossa järjestetyt sotaharjoitukset (Jozh 2015) ovat osoittaneet, että hallituksen varoja on käytetty tehottomasti:

    Vanhan kaluston lämmitykseen käytetty dieselpolttoaine

    varusteidenhallinnan kulut

    Poisheitetyt ruuat/säilykkeet/keitot, jotka olisi voitu jakaa ruokapankkien kautta

    Käyttämättömän ylijäämätavaran (tyhjät patruunat, toimisto- ja muut päivittäistarvikkeet, jne) poisheittäminen sotilasharjoituksen jälkeen

    Suunnattomat armeijan ja upseerien palkkakustannukset

    Kaikki tämä on tehty „ Venäläiset tulevat Narvan kaupungin kautta – Meidän on puolustauduttava!“

    Itäisiä naapureita vastaan lietsottu pelko on viety äärimmäisyyksiin, samoin kuin se näkökulma, että puolustusbudjetin kasvattaminen ja Naton laajentaminen riittävät Viron turvaamiseen itäisiltä hyökkääjiltä.

    Maan kansa, kuten koko Euroopassa, vanhenee nopeasti. On ymmärrettävää, että ikääntyvät niin venäjää kuin eestiä puhuvat äänestäjät on eläkkeen tasoa – joka on Eestissä yksi Euroopan alhaisimmista – kiinnostuneempi siitä , että se yleensä maksetaan. On ilmeistä, että eläkeläiset eivät äänestä työssäkäyvien ihmisten oikeuksien ja vapauden puolesta, sillä heidät on ajettu selviytymisen äärirajalle. Kuitenkin vasemmistolaisen liikkeen liikkeellepaneva voima on „proletariaatin ideologia“. Viron ultra-liberaali hallitseva hallitus, huolimatta lupauksistaan tehdä Virosta yksi Euroopan viidestä rikkaimmasta valtiosta, ei saavuttanut yhtään merkittävää tulosta teollisuuden kehittämisessä. Tämän tuloksena Virosta puuttuu tosiallisesti työtätekevä luokka. On olemassa vain muutamia tuotantoon keskittyviä yrityksiä. kun työttömyys on erittäin korkealla tasolla ja työnantajilla on käytännössä täydellinen valta päättää työntekijöiden työsuhteesta, eivät työläiset ota riskiä vaatimalla oikeuksiaan.

    Ongelma on myös se, ettei Virossa ole yhtään sellaista talouden sektoria, jolla lakko voisi aiheuttaa merkittävää tappiota hallitseville oikeistopuolueille.

    Oikeistopuolueet ovat luoneet Viroon ennen näkemättömän byrokratiakoneiston. Ministeriöiden ja niiden osastojen ympärille on luotu valtava määrä rahastoja, erilaisia lahjuksia, yrityksiä jne. Näitä yrityksiä ruokitaan valtion ja viimeksi Euroopan unionin toimesta. Näiden työntekijät tekevät vain toimistotyötä ja ovat täysin riippuvaisia valtiosta. Kun nämä työntekijät ovat verrattain nuoria, on heillä kannettavanaan valtava takausten, liisauksen ja pankkilainojen taakka. He ovat liian riippuvaisia työpaikoistaan vaatiakseen oikeuksiaan ja sosiaalisia oikeuksia.

    Vaalien välisenä aikana ei Viron yhdistyneen vasemmiston edustajia kutsuta television tai radioon. Vasemmistopuolue ei ole viranomaisille sopiva, koska se taistelee työtätekevien ihmisten kansallisomaisuutta uudelleen jakamalla saavutettavan hyvinvoinnin puolesta. Tämä on vastakkaista Viron vallanneiden ulkomaalaisten yritysten mataliin palkkoihin pyrkivän kapitalistisen periaatteen kanssa. Paikallisen talouden kääntäminen nousuun on mahdollista luomalla pienyrityksiä teollisuustuotantoon. Tämän saavuttamiseksi on poistettava liiallinen verotaakka, jonka suuruuden takia on mahdotonta valmistaa kannattavia tuotteita. Veroja poistamalla, liikevaihtoa vähentämällä ja työttömyysvakuutusmaksua alentamalla on mahdollista luoda olosuhteet, joissa pienyritykset kasvaisivat nopeasti ja tämä johtaisi kansallisen kysynnän kasvamiseen.

    Mutta mikä on johtopäätös? Onko Viron yhdistyneellä vasemmistolla tulevaisuus näin yksinapaisessa Virossa ja onko käänne vasemmalle mahdollinen?

    tulevaisuus on olemassa, mutta se vaatii hallinnon ja puoluerakenteiden vahvistamista. Viron yhdistynyt vasemmisto on Euroopan vasemmiston laillinen jäsen. Euroopan vasemmiston jäsenet ovat nuorten puolueita! Meille kaikki on hyvin selvää: Ihmiset eivät synny köyhiksi – heistä on muiden ihmisten toimesta tehty köyhiä! Tämä on muutettava! Kreikka, Espanja ja Italia todistavat jo, että vasemmistovoimien tie on nousujohteinen ja köyhyydenvastaisia ohjelmia toteutetaan jo valtioiden tasolla.

    Lopulta päämääränä on rakentaa uusiksi epätasa-arvoiset sosio-ekonomiset rakenteet, jotka hyödyttävät vain hyvin palkattuja lakimiehiä, valtioksi, joka olisi hyödyllinen kaikille! Käännös vasemmalle on väistämätön! Yhdessä voitamme!

    PEACE ALERT

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste