logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Venezuelassa ei ole diktatuuria vaan suuri talouskriisi

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Nicolas Maduro, talouskriisi, Venezuela
    25.4.2017 - 16:11
    SKP

    Venezuelassa vasemmistolaisen Nicolas Maduron hallituksenvastaiset mielenosoitukset jatkuvat jo neljättä viikkoa. 23 mielenosoittajaa on kuollut. Mielenosoittajat ovat tukkineet maan pääteitä ja osa protestoijista on ottanut yhteen poliisin kanssa.

    – Venezuelan hallitus on vaaleissa demokraattisesti valittu. Venezuelan lain mukaan väkivaltaisia mielenosoituksia ei voida hyväksyä, sanoo opettaja ja SKP:n varapuheenjohtaja Miguel López

    – Tosi asiassa maailmassa ei ole yhtään demokraattisesti valittua hallitusta, joka hyväksyisi aseistetut joukkomielenosoitukset ja hyökkäykset poliisia vastaan, kun poliisi yrittää suojella kansalaisia, jotka osoittavat mieltään rauhallisella tavalla, lisää López

    Venezuelan oppositio on vaatinut vasemmistolaisen presidentti Nicolas Maduron eroa ja uusia vaaleja. Opposition syyttää sosialistihallintoa talouskaaoksesta sekä ruoka- ja lääkepulasta. Presidentti Maduro on esittänyt järjestettäväksi paikallisvaalit.

    – Venezuelassa ei ole diktatuuria vaan suuri taloudellinen kriisi, joka on ulkopuolisten tahojen, kuten Yhdysvaltain hallituksen, aiheuttama, selventää López

    – Tämä on sama taktiikka, jota USA käytti Chilessä Allenden hallituksen kaatamiseen 1970-luvun alussa. Valitettavasti suuri osa suomalaisesta mediasta vaan uskoo sokeasti (tai tahallisesti) imperialistisen mediahyökkäyksen propagandaa, sanoo López.

    Uusimmat artikkelit

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Euroopan vasemmisto ilmaisee syvän huolensa suurten tekoälykehittäjien muuttuvasta roolista sotilasteknologiassa.

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste