Porvarien itsenäisyys kertoo bisneksen vapaudesta – työväki vaatii tasa-arvoa ja perusturvaa
Linnanjuhlat on palannut remontoituun presidentin linnaan Helsinkiin. Radikaalit vasemmistolaiset ja anarkistiset voimat sekä EU-kriittiset tahot suunnittelevat tilaisuuksia ja protesteja, jotka kohdistuvat sekä poliittiseen tilanteeseen, että konkreettisesti Helsingissä järjestettäviin linnanjuhliin.
Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP Väisänen osallistuu Demokraattisen sivistysliiton ja Kansan raittiusseuran jo EU:n liittymisen jälkeen perinteeksi tulleeseen ”Vallattomaan itsenäisyyspäivän tilaisuuteen” Tampereella.

Vallaton itsenäisyyspäivä la 6.12. klo 14 Tapiolassa, Karhunkatu 71. Ohjelmassa Erno Laitisen ja JP Väisäsen puheet, Mikko Perkoila, haitarinsoittoa, Nokian Pyryn tyttöjen esitys, Laila Räikkä&Merja Siljamäki: Suomi-neito punaisen tähden vastaanotolla. Myyjäispöytä, arpajaiset, kahvitarjoilu.
Väisäsen mukaan porvarien itsenäisyys kertoo bisneksen vapaudesta kun taas työväki vaatii tasa-arvoa ja perusturvaa.
– ”Meillä ei mitään syytä juhlaan. Päinvastoin! Linnanjuhlat voidaan lopettaa. Juhlien lisäksi on lopetettava nykyinen kyykytys-politiikka ja EU-kurjistaminen” sanoo Väisänen itsenäisyyspäivän puheessaan´Tampereella.
Väisäsen mielestä kansainvälisen luokkataistelu on mahdollista ja nyt on toiminnan aika.
– ”Irtaantuminen EU:n sopimuksista, EU kurjistamisesta, komission budjettiholhouksesta ja vapaakauppahankkeista on ajankohtainen, radikaali vaatimus, jota ilman puheet politiikan suunnan muutoksesta kertovat vain erimittaisesta sopeutumisesta markkinatalouden logiikkaan ja kapitalismiin. linjaa Väisänen
Lue tästä JP Väisäsen itsenäisyyspäivän puhe
SKP