logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Työväenluokka pääomapiirejä edustavaa kapitalistista luokkaa vastaan

    Ajankohtaista
    19.5.2015 - 16:55
    SKP
    kuva SKP arkisto
    Eira Kejonen

    Täällä lounaisessa Suomessa, merikaupungissa on sopivaa käyttää kalastajien termejä muissakin yhteyksissä kuin kalastamisesta puhuttaessa. Niin minäkin käytän nyt, kun puhun eduskuntavaalien äänisaaliista. Monenlaisia kalastelijoita oli liikkeellä reilu kuukausi sitten.

    Punaisilla merkeillä varustetut verkotkin laskettiin takuuvarmoihin paikkoihin. Pari viikkoa sitten, kun verkkoja koettiin, huomattiin, että osa niistä oli kadonnut kokonaan ja osa oli repeytynyt pahoin. Punaväriä tunnustavien kalastajien saalis jäi heikoksi.

    Miksi näin kävi, selvitetään tulevaisuudessa. Isäni sanoi aikoinaan: ”Kyllä verkot löytyvät, kun veet seleviävät.”

    Kaksi viikkoa on liian lyhyt aika ymmärtää syitä ja seurauksia.
    Me olemme itse kukin omilla tahoillamme arvioineet vaalin lopputulosta, mutta perusteellisemman analyysin aika on myöhemmin.

    Neljän vuoden keskeytymätön porvaripolitiikka antoi kylmää kyytiä.
    Sixback- hallituksen aloittamalla leikkauslinjalla mentiin nelitahtia maaliin saakka.
    Tahdoton oppositio sai lisää esiintyjiä puheenvuorosirkukseensa, kun Vasemmistoliitto ja Vihreät hyppäsivät hurjaan vauhtiin kiihtyneestä karusellista pois. Sosialidemokraattien ja Vasemmistoliiton osallistuminen oikeistolaiseen kuripolitiikkaan vei uskottavuuden koko vasemmistolta. Vaaleihin lähdettiin tilanteessa, jossa vasemmisto ja oikeisto olivat näyttäytyneet kansan pettureina.
    Tässä tilanteessa oli näyttöä vain huonosta politiikasta eivätkä ihmiset luota pelkkiin puheisiin.

    Kommunisteilla oli hyvä vaaliohjelma: Työtä, rauhaa, perusturvaa.
    Vasemmistoliiton elvytyspolitiikkakin kaikui kuuroille korville.
    Miksi kansa ei kuullut eikä kuunnellut?

    Oikeistolla on aina ollut hyvä taloudellinen tuki, suurpääoma. Oikeistolla on ollut myös reipas ja kovaääninen apuri, media. Lehdet, radio ja jopa kansan rahoittama YLE suoltavat paksua oikeistopropagandaa, sotapolitiikkaa ja venäjähysteriaa kritiikittömästi. Kakofonia on niin kovaäänistä, etteivät toisenlaiset, rakentavat ehdotukset voi kuulua sen läpi.

    Tällä hetkellä vasemmistolainen työväenliike on hajallaan. Näin ei ole aina ollut.
    Kommunistit, sosialistit sekä voimakas ay-väki on ollut yhtenäinen ja vahva toimija, Suomen Kansan Demokraattinen Liitto. Sen perustamisen 70 -vuotisjuhlaa olemme viettäneet Turussa tänä vuonna.

    Toverit,

    Yhteinen vappumarssi ja tämä yhteinen vappujuhlamme osoittavat sen, että me haluamme ja osaamme toimia yhdessä. Tänään olemme kokoontuneet viettämään juhlapäivää. Tunnustamme näkyvästi punaista väriä. Koko kansainvälisen työväenliikkeen, sosialistien ja kommunistien sekä maailmalla vahvan ay-liikkeen Vappuun kuuluvat punaiset liput, työväenlaulut ja vappumarssit.

    Marsseilla osoitamme yhtenäistä voimaamme ja mieltämme. Siksi me kannamme puolueittemme ja järjestöjemme lippuja sekä vaatimuksistamme kertovia banderolleja.

    70 vuotta sitten olleet vaatimukset ovat edelleenkin valitettavan ajankohtaisia.
    Köyhyydestä, työttömyydestä, asunnottomuudesta ja heikosta sosiaaliturvasta sekä tasa-arvon puutteesta kärsivien ihmisten määrä on kasvanut päivä päivältä. Me tiedämme, että vain vahva ja yhtenäinen työväenliike pystyy taistelemaan luokkansa puolesta. Työväenluokka pääomapiirejä edustavaa kapitalistista luokkaa vastaan.

    70 vuotta on merkittävä ajanjakso muustakin syystä. On kulunut 70 vuotta siitä, kun häädimme fasistisen Saksan sotajoukot maastamme. 70 vuotta on kulunut Lapin sodan päättymisestä.
    Olemme saaneet elää maassa, jossa on rauha vallinnut seitsemänkymmentä vuotta.
    Virallisesti liittoutumaton ja puolueeton Suomi on kytketty Natoon yhteensopivin asehankinnoin ja sotaharjoituksin. Maamme on viety vaarallisen lähelle Nato – sotilasliittoa ammattisotilaiden allekirjoittamalla isäntämaasopimuksella.

    Uuden eduskunnan vakavin ja tärkein tehtävä on pitää Suomi liittoutumattomana.

    Hyvät ystävät ja toverit,

    Yhdessä me voimme muodostaa sellaisen vasemmistoliikkeen, joka pystyy pitämään työväestön puolia kapitalismin hallitsemassa maailmassa.

    Toivotan teidät kaikki tervetulleiksi tänne Turun Suurtorille työväen yhteiseen Vappujuhlaan!

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    SKP:n nuorisojärjestö Kommunistinuoret piti historiansa seitsemännen vuosikokouksen sunnuntaina 15.3.

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste