logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Euroopan vasemmiston puheenjohtajat Ateenassa – Tarvitaan kurjistamisen vastaista rintamaa, solidaarisuutta ja eurooppalaista velkakonferenssia

    Ajankohtaista
    17.6.2015 - 10:17
    SKP
    kuva SKP arkisto
    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen

    Euroopan vasemmiston (EL) puheenjohtajien neuvostolla on ylimääräinen kokous perjantaina 19. kesäkuuta Ateenassa. Kreikan radikaalin vasemmiston Syrizan keskuskomitean sihteerin Tasos Koronakiksen mukaan EL:n puheenjohtajien kokous järjestetään tilanteessa jossa Kreikalla on käsillä kohtalaon hetket.

    – Yhteinen eurooppalainen projektimme troikan sanelupolitiikkaa, EU-kurjistamista ja leikkauspolitiikkaa vastaan sai Kreikan kansan suuren kannatuksen vaaleissa ja tarvitsee nyt jos koskaan vielä suurempaa kansainvälistä solidaarisuutta voidakseen onnistua, sanoo Koronakis.

    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen osallistuu Ateenan kokoukseen, jossa käsitellään Kreikan akuutin tilanteen lisäksi EL:n tulevaa puolueen edustajakokousta, kongressia ja ensi vuoden toimintasuunnitelmaa.

    – SKP on mukana Ateenan kokouksessa ja Euroopan vasemmiston leikkauspolitiikan vastaisessa yhteisrintamassa Alliance Against Austerity kuten se englanniksi kuuluu. Minusta Alexsin ( Alexis Tsipras) ja Euroopan vasemmiston aloite eurooppalaisesta velkakonferenssista on entistä ajankohtaisempi. Euroopan vasemmiston jäsenpuolueet voisivat nyt tuoda aloitteen velkakonferenssista esille konkreettisena vaihtoehtona yksisilmäiselle EU-kuripolitiikalle. Osa Kreikan kansaa kohtuuttomasti kurittavista ja pankkeja lihottavista veloista voitaisiin velkakonferessissa mitätöidä ja osa järjestellä uudelleen, sanoo Väisänen

    Kohti radikaalia yhteistyötä ja puoluekongressia 2016

    EL:n puheenjohtajien kokous käsittelee myös ensi vuoden toimitaan liittyviä aloitteita ja puolueen edustajakokousta, joka järjestetään 2016.

    – Ateenan kokoukseen on juhannusjuhlia tärkeämpää osallistua, tietysti kreikka-solidaarisuudesta mutta myös siksi, että sain Peace Alertissa tehtäväksi estellä kokoukselle aloitteen Euroopan vasemmiston yhteisestä kampanjasta sotilastukikohtia ja sotaharjoituksia vastaan, kertoo Väisänen

    Peace Alert rauhanseminaari järjestettiin Helsingissä 13.6. EL:n neljän puolueen yhteisaloitteesta yhteistyössä suomalaisten järjestöjen; Naiset Rauhan Puolesta, PAND ja DSL kanssa. Italian Rifondazione, Viron Yhtynyt vasemmisto, Saksan Die Linke ja Suomen kommunistinen puolue sopivat Peace Alertissa yhteisestä julkilausumasta ja kampanjanaloitteesta sotilastukikohtia ja sotaharjoituksia vastaan.

    Klikkaa tätä ja lue lisää Peace Alert rauhanseminaarista

    Click here and find out more about EL and Transform initiatives in Solidarity with Greece

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Euroopan vasemmisto ilmaisee syvän huolensa suurten tekoälykehittäjien muuttuvasta roolista sotilasteknologiassa.

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste