logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Irti nationalismista ja kohti rauhaa

    Ajankohtaista
    Avainsanat: internationaali, mielenosoitus, nato, Nato-jäsenyys, rauha, Sanna Marin, sosialidemokratia, sota
    28.2.2023 - 11:01
    SKP
    Tiina Sandberg rauhan mielenosoituksessa "Tulitauko heti"-kyltin kanssa.

    Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg vierailee tänään 28.2. Helsingissä. Vierailu on osa Pohjoismaisen Työväenliikkeen yhteistyökomitea SAMAKin vuosikokousta, joka järjestetään tänään Paasitornissa. Kokouksessa ovat koolla pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden puheenjohtajat eli Tanskan pääministeri Mette Frederiksen, Norjan pääministeri Jonas Gahr Störe, Ruotsin Magdalena Andersson ja Islannin Gudmundur Arni Stefansson, sekä Suomesta Sanna Marin. Myös Saksan SPD:n puheenjohtaja Lars Klingbeil osallistuu kokoukseen.

    Suomen kommunistisen puolueen pääsihteeri Tiina Sandberg näkee tapaamisessa kaikuja historiasta.

    – Jens Stoltenbergin vierailun alla mietityttääkään se, miten ”Toinen internationaali, sosiaalidemokraattinen internationaali, perustettiin Pariisissa 1889. Se hajosi ensimmäiseen maailmansotaan, elpyi sodan jälkeen, mutta hajosi toiseen maailmansotaan.” Sodat ja sosialidemokratia eivät ole olleet kovin onnistunut yhdistelmä, hän summaa.

    – Nationalismi saa ihmiset kuvittelemaan, että jonkin mielivaltaisesti piirretyn rajan toisella puolella asuu vihollisia, jotka eivät ole ihmisiä, joita voi tappaa ja jotka ovat kammottavia hirviöitä. Sen jälkeen sitten tavalliset viholliset tällä puolen rajaa lähtevät innolla taisteluun ”kodin, uskonnon ja isänmaan” puolesta.

    Todellinen vihollinen ei tietenkään ole rajan toisella puolella asuva ihminen, joka elää elämäänsä.

    – Sehän elää ihan samalla tavalla elämäänsä kuin kaikki muutkin. Sillä on töissä vaikeata, ärsyttävät lapset tai peräpukamia. Ihan kuten kaikilla muillakin on omia vastoinkäymisiään. Eikä sekään tyyppi oikeasti halua tappaa tai tulla tapetuksi.

    Kansallinen etu ja pääomat

    Sandberg ei arvosta sosialidemokratian taipumusta liittoutua pääomien kanssa myös silloin kun pitäisi ohittaa niiden etu.

    – Sosialidemokratia ei kykene osoittamaan ihmisille tätä ilmeistä asiaa, vaan lähtee ilmeisesti jälleen kerran siitä, että kansallinen etu – mikä tarkoittaa tietenkin kansallisten pääomien etua – vaatii uhrauksensa myös tavallisilta ihmisiltä. Siksi se kannattaa sotaa ja asevarustelua, sekä haluaa liittyä Natoon, tiivistää Sandberg

    Kommunistien näkemys asiaan on se, ettei tavallisten ihmisten ole mitään syytä tapattaa itseään pääomien etujen vuoksi. Samojen pääomien, jotka on kerrytetty heidän tekemänsä työn tuloksilla ja heidän etujaan vastaan toimien.

    – Ainoa tapa lopettaa sotien kierre on irtautua tuosta pääomien taistelurintamasta. Ovat ne sitten minkä tahansa maan tai valtioliiton pääomia. Juuri tähän rauhanliike pyrkii yrittäessään rakentaa rauhaa ihmisten yhteistyön kautta. Se tie on hidas, kuoppainen ja saattaa välillä hävitä näkyvistä, mutta mitään muutakaan tietä kohti oikeasti kestävää rauhaa meillä ei ole.

    Tänään Sandberg aikoo olla Paasitornin edessä kertomassa terveisensä myös Stoltenbergille.

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste