logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    ”Yhtenäisyys tekee meistä suuria”

    Ajankohtaista
    25.5.2011 - 12:16  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    JP Väisänen
    JP
    Rigoberta Menchu ja JP Väisänen.

    Latinalaisen Amerikan vasemmistovoimien yhteinen kokous ”Sao Paolo foorumi” järjestettiin 17.–20.5. Nicaraguan pääkaupungissa Managuassa. Nicaraguan viestintäministeri ja presidentti Daniel Ortegan puoliso, runoilija Rosario Murillo sanoi että ”Nicaragua on tyytyväinen voidessa isännöidä 21 maan, 48 vasemmistopuolueen ja 640 osallistujan kokousta, koska yhtenäisyys tekee vasemmistovoimista suuria ja voimakkaita taistelussa kapitalismin ja neoliberalismin imperialistista politiikka ja hävitystä vastaan”.

    Koko vasemmisto yhdessä

    Guatemalassa intiaanikansojen oikeuksien taisteluista ja Nobelin rauhanpalkinnosta tunnetuksi tullut Rigoberta Menchu osallistui Sao Paolon foorumiin yhtenä odotetuimpana vieraana. Menchu on juuri myös asetettu laajan vasemmistolaisen yhteisrintaman ”Frente Amplion” presidenttiehdokkaaksi.

    ”Guatemalan vasemmisto on yhdistynyt koska meillä on sama unelma kaikkien kansojen itsemääräämisoikeudesta ja taistelusta vapaudesta” toteaa Menchu ja kuvailee kapitalismin aikaansaaneen hirvittävän henkisen ja taloudellisen rappiotilan Guatemalassa ja koko maailmassa. ”Ei ole sattumaa eikä mikään ihme, että vasemmistolla on nyt historiallinen rooli kapitalisminvastaisessa taistelussa”, sanoo Menchu

    Naisten, vähemmistöjen ja nuorten vasemmisto

    Menchu toteaa olevansa tietoinen siitä, ettei Suomi ole vieläkään ratifioinut kansainvälistä ILO 169 sopimusta, jolla pohjoisessa turvattaisiin Euroopan ainoan alkuperäiskansan, saamelaisten kulttuuri ja itsemääräämisoikeudet.
    ”Jos en olisi keskellä vasta alkanutta presidentinvaalikampanjaa lähtisin kanssasi sinne pohjoiseen kampanjoimaan vähemmistöjen oikeuksista”, sanoo Menchu ja kannustaa jatkamaan taistelua ja kutsumaan mukaan toimintaan enemmän naisia, vähemmistöjä ja nuoria.

    Kirjoittaja JP Väisänen osallistui Sao Paolon foorumiin Euroopan vasemmiston delegaatiossa. Foorumi ja Euroopan vasemmisto sopivat kokouksen aikana kahdenvälisestä yhteistyöohjelmasta.

    Juha-Pekka Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste