logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    ”Yhtenäisyys tekee meistä suuria”

    Ajankohtaista
    25.5.2011 - 12:16  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    JP Väisänen
    JP
    Rigoberta Menchu ja JP Väisänen.

    Latinalaisen Amerikan vasemmistovoimien yhteinen kokous ”Sao Paolo foorumi” järjestettiin 17.–20.5. Nicaraguan pääkaupungissa Managuassa. Nicaraguan viestintäministeri ja presidentti Daniel Ortegan puoliso, runoilija Rosario Murillo sanoi että ”Nicaragua on tyytyväinen voidessa isännöidä 21 maan, 48 vasemmistopuolueen ja 640 osallistujan kokousta, koska yhtenäisyys tekee vasemmistovoimista suuria ja voimakkaita taistelussa kapitalismin ja neoliberalismin imperialistista politiikka ja hävitystä vastaan”.

    Koko vasemmisto yhdessä

    Guatemalassa intiaanikansojen oikeuksien taisteluista ja Nobelin rauhanpalkinnosta tunnetuksi tullut Rigoberta Menchu osallistui Sao Paolon foorumiin yhtenä odotetuimpana vieraana. Menchu on juuri myös asetettu laajan vasemmistolaisen yhteisrintaman ”Frente Amplion” presidenttiehdokkaaksi.

    ”Guatemalan vasemmisto on yhdistynyt koska meillä on sama unelma kaikkien kansojen itsemääräämisoikeudesta ja taistelusta vapaudesta” toteaa Menchu ja kuvailee kapitalismin aikaansaaneen hirvittävän henkisen ja taloudellisen rappiotilan Guatemalassa ja koko maailmassa. ”Ei ole sattumaa eikä mikään ihme, että vasemmistolla on nyt historiallinen rooli kapitalisminvastaisessa taistelussa”, sanoo Menchu

    Naisten, vähemmistöjen ja nuorten vasemmisto

    Menchu toteaa olevansa tietoinen siitä, ettei Suomi ole vieläkään ratifioinut kansainvälistä ILO 169 sopimusta, jolla pohjoisessa turvattaisiin Euroopan ainoan alkuperäiskansan, saamelaisten kulttuuri ja itsemääräämisoikeudet.
    ”Jos en olisi keskellä vasta alkanutta presidentinvaalikampanjaa lähtisin kanssasi sinne pohjoiseen kampanjoimaan vähemmistöjen oikeuksista”, sanoo Menchu ja kannustaa jatkamaan taistelua ja kutsumaan mukaan toimintaan enemmän naisia, vähemmistöjä ja nuoria.

    Kirjoittaja JP Väisänen osallistui Sao Paolon foorumiin Euroopan vasemmiston delegaatiossa. Foorumi ja Euroopan vasemmisto sopivat kokouksen aikana kahdenvälisestä yhteistyöohjelmasta.

    Juha-Pekka Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    Henkilön kämmenellä avainnippu.
    7.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kurjistaminen ei ole vaihtoehto

    Oikeistohallituksen toimet eivät ole parantaneet työllisyystilannetta.

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste