logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    UPM:n kaltaiset joukkoirtisanomiset voittojen kasvattamiseksi on estettävä

    Ajankohtaista
    15.9.2006 - 11:23
    Yrjö Hakanen

    UPM:n aikeille vähentää 3 000 työntekijää ei ole mitään taloudellisia perusteita. Kyse on Suomen kannattavimman metsäteollisuuden suuryhtiön häikäilemättömästä pyrkimyksestä kasvattaa omistajien voittoja heittämällä ulos väkeä.

    UPM:n liikevoitto viime vuodelta oli 278 miljoonaa euroa ja ilman kertaluonteisia eriä peräti 527 miljoonaa. Kun verrataan tulosta ilman kertaluontoisia eriä, yhtiön liikevoitto oli viime vuonna yli 100 miljoonaa euroa enemmän kuin edellisenä vuonna. Kaiken lisäksi metsäyhtiöiden itse julistama työsulku heikensi viime vuoden tulosta.

    UPM on viime vuoden tulosten perusteella Suomen kuudenneksi kannattavin suuryhtiö. Se jakoi omistajilleen osinkoina puolet enemmän rahaa kuin yhtiö teki viime vuonna voittoa. Supistamalla nyt toimintoja yhtiö pyrkii nostamaan paperin hintoja ja paisuttamaan omistajien voittoja.

    Tuhansien työntekijöiden heittäminen työttömäksi samaan aikaan kun yhtiö tekee voittoa ja jakaa omistajilleen satoja miljoonia osinkoina herättää kysymyksen siitä, millä oikeudella UPM:n johto asettaa kuponginleikkaajien edut yhtiön tuloksen tehneiden työntekijöiden työpaikkojen ja hyvinvoinnin edelle? Onko niin, että metsäteollisuuden tulevaisuus Suomessa voidaan turvata vain irrottamalla se pörssikeinottelusta ja siirtämällä metsäteollisuuden suuryhtiöt yhteiskunnalliseen omistukseen?

    Mitä tekevät hallitus ja ay-liike?

    UPM:n joukkoirtisanomiset ovat taas uusi osoitus suuryhtiöiden tukemiseen ja verohelpotuksiin perustuvan hallituksen työllisyyspolitiikan vararikosta. UPM:lle kainosti esittämien keskustelujen sijasta hallitus voisi esittää lain, jolla estetään yrityksiä käyttämästä irtisanomisia keinona omistajien voittojen kasvattamiseen.

    Muillakin aloilla jatkuvien joukkoirtisanomisten pysäyttäminen on samalla haaste ammattiyhdistysliikkeelle käyttää yhteistä joukkovoimaansa työpaikkojen turvaamiseen ja hylätä matalatasoinen tupo-linja, jonka perusteluksi esitetyt lupaukset työllisyydestä ovat yhtä tyhjän kanssa, kuten joukkoirtisanomiset osoittavat.

    Yrjö Hakanen 9.3.06 Helsingissä:

    Uusimmat artikkelit

    Henkilön kämmenellä avainnippu.
    7.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kurjistaminen ei ole vaihtoehto

    Oikeistohallituksen toimet eivät ole parantaneet työllisyystilannetta.

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste