logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen tunnustettava Palestiinan valtio ja Israelin vapautettava Palestiinan poliittiset vangit

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Palestiina, poliittiset vangit, vapaa palestiina
    28.4.2017 - 13:06
    SKP
    SKP osallistuu Suomen Palestiinalaisten Siirtokuntayhdistyksen tilaisuuteen ja osoittaa solidaarisuutta Israelin vankiloissa oleville palestiinalaisille poliittisille vangeille tiistaina 02.05.2017 klo 17.00-19:00 Kiasman edustalla (Mannerheiminaukio 2

    Palestiinan Vankien päivänä, 17 huhtikuuta 2017, yli 1500 palestiinalaista vankia on aloittanut avoimen nälkälakon ”Vapaus ja ihmisarvo vangeille” tunnuslauseella.

    Nälkälakolla vaaditaan vankien perusedellytyksiä ja oikeuksia. Vaatimuksen pyrkimyksenä on lopettaa mielivaltainen hallinnollinen pidättäminen, kidutus, pahoinpitely, epäoikeudenmukaiset oikeudenkäynnit, lasten vangitsemisen, lääketieteellisen laiminlyönnin, eristämisen, epäinhimillisen tai halventavan kohtelun, sekä perusoikeuksien riistämisen—kuten perhevierailut ja oikeus koulutukseen. Lisäksi, vangit vaativat eristämisen ja hallinnollista säilöönotto politiikan lopettamista, jotta vangeille tarjoutuu julkinen väylä kommunikoida perheidensä kanssa.

    Uusimpien Palestiinan poliittisten vankien raporttien mukaan Israelissa on noin 6500 palestiinalaista poliittista vankia, joista 300 on lapsia ja 57 naisia (mukaan lukien 13 tyttöä), sekä noin 500 palestiinalaista hallinnollisessa säilöönotossa (mukaan lukien 2 lasta). Heitä pidetään vangittuina määrittämättömiä aikoja ilman syytettä tai oikeudenkäyntejä. Lisäksi Israelin vankiloissa on 13 edustajaa ja 800 vankia jotka ovat lääketieteellisen hoidon tarpeessa sekä 18 toimittajaa.

    1967 alkaneesta miehityksestä lähtien, Israelin miehitysvalta on vanginnut arviolta 800 000 palestiinalaista, joka kattaa noin 20 % väestöstä.

    Suomen tunnustettava Palestiinan valtio ja Israelin vapautettava Palestiinan poliittiset vangit

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtajisto; puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen, pääsihteeri Petra Packalén ja varapuheenjohtajat Miguel López ja Susanna Rissanen tukevat Israelin pidättämien, nälkälakossa olevien palestiinalaisten oikeutettuja vaatimuksia. SKP:n johto vaatii Israelia lopettamaan mielivaltaiset pidätykset, kidutus, pahoinpitely, epäoikeudenmukaiset oikeudenkäynnit, lasten vangitsemisen, lääketieteellisen laiminlyönnit, eristäminen, epäinhimillisen ja halventava kohtelun, sekä palestiinalaisten perusoikeuksien riistäminen—kuten oikeus perhevierailuihin ja oikeus koulutukseen. SKP:n johto vaatii poliittisten vankien välitöntä vapauttamista.

    Suomen kommunistinen puolue (SKP) vaatii Suomen hallitusta tunnustamaan itsenäinen Palestiinan valtio vuoden 1967 rajojen mukaisesti, Itä-Jerusalem sen pääkaupunkina. Lisäksi SKP vaatii Sipilän hallitusta lopettamaan Suomen ja Israelin välinen asekauppa.

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste