logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Stoppi Stora Enson irtisanomisille!

    Ajankohtaista
    Avainsanat: aktiivimalli, sosialismi, Stora Enso, työttömyys. irtisanomiset
    22.3.2019 - 12:42
    SKP
    kuva SKP arkisto
    SKP:n politiikan näkyväksi tekeminen ja radikaalin punavihreän vasemmiston voimistaminen haastaa rakentamaan koko kansan matalan kynnyksen puhujalavoja yhteistyössä muiden muutosta haluavien kanssa.

    Stora Enso, jossa valtio on osaomistajana, käynnistää 400 työntekijää koskevat yt-neuvottelut. Tarkoitus on siirtää osa tuotannosta paremmin kannattavaan kartongin valmistukseen. Suomessa työläisten joukkoirtisanominen taloudellisista syistä on halpaa verrattuna moneen muuhun maahan. Työnantajilla ei ole vastuuta erotettujen toimeentulosta.

    Asetelma osoittaa, kuinka kapitalismi ja yksittäiset työnantajat eivät pysty vastuulliseen työvoimapolitiikkaan. Niitä kiinnostaa vain voittojen maksimointi, kun pääoman kasautumisen laki siihen niitä piiskaa.

    400 työntekijän irtisanomisen vaikutukset eivät rajoitu vain irtisanottuihin. Haitalliset seuraukset ulottuvat paljon laajemmalle.

    Hallitus kehuskelee nostaneensa työllisyysasteen 72:een prosenttiin, ja hallituspuolueet lupaavat nostaa työllisyysasteen seuraavalla kaudella 75:een prosenttiin. Samaan aikaan valtion osittain omistama yritys heittää väkeä pellolle. SKP vaatii, että valtion on huolehdittava uusien työpaikkojen luomisesta irtisanotuille ihmisille, sekä toimeentulon ja ihmisarvoisen elämän turvaamisesta.

    SKP vaatii työntekijöiden irtisanomissuojan lainsäädännöllistä parantamista joukkoirtisanomistilanteissa. Tarvitaan vähintään irtisanomisajan palkan päälle maksettava puolen vuoden palkkaa vastaava irtisanomisraha. Esimerkiksi Saksassa tällainen raha on jo käytössä. Lisäksi valtiovallan velvollisuudeksi tulee määrätä perustamaan korvaavia työpaikkoja tarjoavaa valtion omistukseen jäävää tuotannollista tai palvelu- tahi muuta toimintaa. On luovuttava uusliberalistiseen kapitalismiin kuuluvasta periaatteesta, ettei valtio saisi kilpailla elinkeinotoiminnassa yksityissektorin kanssa.

    Kun yksityissektori ei luotettavasti ja pitkäjänteisesti pysty vastaamaan työvoimapolitiikasta ja työvoiman suojelusta, on julkisen vallan ryhdyttävä itse toimiin. On luotava järjestelmä, joka pystyy tarjoamaan kunnon työpaikkoja niitä tarvitseville, ja samalla julkinen valta voi tästä toiminnasta saada tuloja hyvinvoinnin ylläpitämiseen. Työvoimapolitiikka tarvitsee tässä sosialismia.

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste