logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Porvarihallituksen joululahja Suomen työttömille: työttömyysturvan aktiivimalli

    Ajankohtaista
    Avainsanat: aktiivimalli, karenssi, oikeistohallitus
    21.12.2017 - 10:54
    SKP
    aktiivimalli työttömyys karenssi
    Työttömiä kuritetaan karenssilla / kuva Epäluottamusmies-sarjakuva

    Eduskunta hyväksyi 18.12. työttömyysturvalain muutoksen, ns. työttömyysturvan aktiivimallin, äänin 103-90. Työttömien työnhakijoiden aktiivisuutta aletaan seurata 1.1.2018 alkaen. Jatkossa työnhakijan on täytettävä aktiivisuusedellytys, että hän voi saada täyttä päivärahaa. Mikäli aktiivisuusedellytys ei täyty, työttömyysturvaa leikataan seuraavan kolmen kuukauden ajan 4,65%. Sitten alkaa uusi tarkastelujakso, uusi löysässä hirressä roikkumisen aika työttömille.

    Aktiivisuusedellytys täyttyy, jos henkilö on työssä jakson aikana yhteensä18 tuntia, tai jos hän ansaitsee yritystoiminnassa vähintään 241 euroa. Ehdon voi täyttää myös olemalla viisi päivää jossain työvoimaviranomaisten järjestämässä palvelussa tai toiminnassa. Vaihtoehdot sulkevat toisensa pois, eli aktiivisuusehtoa ei voi täyttää olemalla esim. töissä 8 tuntia ja työtoiminnassa 4 päivää.

    Aktiivimalli saattaa työttömät eriarvoiseen asemaan, koska eri alueilla on suuria vaihteluita sen suhteen, pystyykö työtön työllistymään esimerkiksi lyhytaikaisiin työsuhteisiin tai onko tarjolla työvoimaviranomaisten järjestämiä palveluita.

    Aktiivimalli saattaa työttömät eriarvoiseen asemaan

    Työttömiä oli Tilastokeskuksen virallisten tietojen mukaan vuoden 2017 lokakuussa 197 000. Todellisuudessa työttömyysluvut ovat vielä suuremmat. Avoimia työpaikkoja oli samaan aikaan n. 34 000. Töitä ei siis edelleenkään riitä kaikille työnhakijoille, eikä myöskään työvoimaviranomaisten järjestämiä palveluja, joiden avulla työtön voisi osoittaa aktiivisuutensa. Tällä tavoin uusi malli leikkaa työttömyysturvaa, vaikka hallitus toisin väittääkin. Kiky-sopimuksessa hallitus sitoutui olemaan leikkaamatta työttömyysturvasta enempää, joten aktiivimalli on selvästi vain tämän lupauksen kiertämistä.

    Kun työttömyysturva ei riitä elämiseen, haetaan perustoimeentulotukea. Tässä tulee työttömälle seuraava ongelma: toimeentulotuen perusosaa voidaan alentaa 20%, mikäli työttömän katsotaan kieltäytyneen työstä tai työvoimapoliittisesta toimenpiteestä. Jos työtön ei ole saanut töitä tai päässyt työvoimakurssille tai vastaavaan toimenpiteeseen aktiivisuuden tarkastelujakson aikana, hänen voidaan katsoa aiheuttaneen oman työttömyytensä. Näin toimeentulotukikin pienenee.

    Työttömien kurittaminen ei ollut tarpeeksi edes aktiivimallin muodossa, kun 20.12. eduskunta päätti lisäksi lopettaa leipäjonoille maksettavat avustukset. Ehkä pääministeri Juha Sipilä saa paremman joulurauhan, kun leipäjonot ovat mielen lisäksi poissa silmistä?

    Oikeiston ideologista heikennyspolitiikkaa koko työväenluokkaa kohtaan

    Aktiivimallissa on kyse samasta ideologiasta, jolla työnantajapiirit pyrkivät heikentämään työntekijöiden asemaa työehtosopimusjärjestelmän purkamisella, työaikaa pidentämällä ja palkkoja laskemalla. Oikeiston ja vihreiden keskuudesta on noussut yhä enemmän esille väite, että halpatyömarkkinoiden synty on väistämätöntä ja myös edullista maan taloudelle. Näkemyksen mukaan on vanhanaikaista pyrkiä siihen, että työstä saatavalla palkalla pitää tulla toimeen. Liian pientä palkkaa paikattaisiin sitten toimeentulotuella tai perustulolla, eli valtio maksaisi osan palkasta työnantajan puolesta, tai niin, että työntekijä raataisi parissa kolmessa työpaikassa, Saksan mallin mukaan.

    Työn hinta ja arvostus alenee. Työttömien turvaverkot puretaan, työnhakijat pakotetaan halpatyöhön ja ilmaiseen työhön, että selviäisivät edes jotenkin hengissä. Työttömien aseman vaikeuttamisen viimeisin vaihe, aktiivimalli, on johtamassa siihen, että työttömistä muodostuu suoranainen kurjalisto, aivan kuten oli sata vuotta sitten.

    Kommunistien mielestä aktiivimalli on peruttava, ettei tällaista kurjistumista pääsisi tapahtumaan. Kaikkia perusturvan muotoja on korotettava ja työtä jaettava yleistä työaikaa lyhentämällä. Kiky-sopimus on purettava, sillä se polkee työntekijöiden oikeuksia ja heikentää etuja.

    Allekirjoita kansalaisaloite

    Uusimmat artikkelit

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Toimeentulotuki on viimeinen turva.

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste