logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Pääomatuloja leikattava perusturvan hyväksi

    Ajankohtaista
    14.4.2011 - 12:30
    Yrjö Hakanen
    Veikko Koivusalo / Tiedonantaja
    Mielenosoittajia Sampo-konsernin yhtiökokouksen edessä 14.4.2011.

    Sampo-konserni on esimerkki siitä, miten rahaeliitin voitontavoittelu sivuuttaa oikeudenmukaisuuden, yhteiskuntavastuun ja demokratian. Muinaisessa Kalevalassa Sampo toi rikkautta kansalle, mutta Sampo Oyj rohmuaa muiden työn tuloksista yhä suuremman osan rikkaalle vähemmistölle.

    Sampo Oyj:n liikevoitto viime vuodelta on yli 710 miljoonaa euroa. Tästä jaetaan osakkeenomistajille osinkoina yli 645 miljoonaa.

    Konsernin hallituksen puheenjohtaja Björn Wahlroos esiintyy mielellään arvostelemassa hyvinvointivaltiota ja kyykyttämässä köyhiä niin Suomessa kuin kehitysmaissa. Samaan aikaan hän kahmii itselleen kahden miljoonan ansiotulot ja toista kymmentä miljoonaa pääomatuloja vuodessa.

    On aika leikata suuryhtiöiden voitoista ja pääomatuloista rahaa perusturvaan, työllisyyteen ja kuntien palveluihin.

    Osingonjako maailman huippua

    Suomen bruttokansantuote on kasvanut viimeksi kuluneen kymmenen vuoden aikana noin 130 miljardista eurosta yli 180 miljardiin euroon. Kasvu on suunnilleen yhtä suuri kuin valtion yhden vuoden koko budjetti.

    Mihin rahat katoavat, kun niitä ei riitä työllisyyteen, perusturvaan, kuntien palveluihin ja matalien palkkojen nostamiseen?

    Tilastot osoittavat suurituloisimman kymmenesosan kasvattaneen tulojaan monta kertaa muita enemmän. Erityisen paljon ovat kasvaneet pääomatulot.

    Yhtiöt jakavat tänä keväänä osinkoja yli kymmenen kertaa enemmän kuin 15 vuotta sitten. Pörssiyhtiöiden Suomessa jakamat osingot ovat suhteessa osakkeiden hintaan huipputasoa maailmassa. Tilastokeskuksen Hyvinvointikatsauksen mukaan 5 000 suurituloisinta saa 60 – 80 prosenttia kaikista pääomatuloista Suomessa.

    Rikkaiden hyväksi jauhavaa rahamyllyä on paisutettu valtionyhtiöiden yksityistämisellä. Hallitukset ovat myös suosineet rikkaiden rikastumista verohelpotuksilla. Porvarihallitus on vähentänyt valtion ja kuntien verotuloja noin 8 – 9 miljardilla eurolla. ”Kestävyysvaje” on itse aiheutettu.

    Jako uusiksi!

    Vaikka rahaa on enemmän kuin koskaan, valmistautuvat nykyiset eduskuntapuolueet tekemään leikkauslistoja heti vaalien jälkeen. Pankkien riskilainojen takuisiin löytyy miljardeja, mutta julkisia palveluja, työpaikkoja, eläkkeitä ja nuorten toimeentuloturvaa aiotaan leikata.

    Suomen kommunistinen puolue vaatii tulonjakoa uusiksi: On leikattava pääomatuloja ja suuryhtiöiden voittoja perusturvan, työllisyyden ja matalien palkkojen parantamiseksi. Ahneelle voitontavoittelulle on kehitettävä julkisesta sektorista todellinen vaihtoehto, joka luo lisää työpaikkoja muun muassa palveluihin, rakentamiseen ja ympäristöinvestointeihin. Veronkierto hallintarekistereiden, veroparatiisien ja harmaan talouden kautta on estettävä. Demokratia on ulotettava myös talouden alalle, jossa nyt hallitsee iso raha.
    Kenkää rahaeliitille!

    Yrjö Hakanen

    Uusimmat artikkelit

    Telttamielenosoitus 10.5.2024 Palestiinan tueksi HKi Yliopisto Porthania kuva Emma Grönqvist
    15.9.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa 

    Suomi ehdotti alkuvuonna 2024 Israelille puolustusmateriaalialan yhteistyöpöytäkirjan jatkamista.

    DSC 7851
    4.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Suomen vaarallisin puolue

    D853911 1
    2.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Budjetilla suomalaisten hyvinvointia vastaan

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste