logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    MUUTA KÄYTTÖÄ SAKSILLE!

    Ajankohtaista
    27.8.2013 - 19:28  (Muokattu 6.11.2025 - 13:37)
    JP Väisänen
    JP Väisänen
    Muuta käyttöä saksille- performanssi

    Performanssin poliittinen viesti:

    Kataista, kurjistamista ja leikkauspolitiikkaa on nähty jo ihan tarpeeksi! Nyt on muutettava politiikan suuntaa ja saatava saksille ihan toisenlaista toimintaa. Säätytalon edessä performanssissa duunarien kädet vaativat leikkauspolitiikan sijaan työtä ja työvälineitä. Parturin tuoliin istuu erilaisia vaatimuksia. Esimerkiksi ”Työtä ja toimeentuloa”, ”Oikeasta työstä oikeaa palkkaa” ja ”Valtiolta täystuki Helsingin keskustakirjastolle!”

    Duunarin toimeentulon, peruspalvelujen ja eläkkeiden sijaan performanssissa leikataan hiuksia.

    Pienimmät yritykset eivät saa Kataisen hallituksen budjettiesityksen mukaan nyt yhtään mitään käteen. Yrityksille suunnattu yhteisöveroalennus ei koske pienyrittäjiä, kuten kampaajia, partureita tai muita itsensä työllistäjiä. Hallituksen politiikasta hyötyvät vain suuryritykset ja monopolit.

    Kataisen hallituksen kriisin ratkaisumalli tukee suurpääomaa, pankkeja ja bisnestä. Elvyttämisen sijaan esitetään rakenteellisia heikennyksiä työtä tekevien, opiskelevien ja eläkeläisten kurittamiseksi. Kulttuurin määrärahat halutaan jäädyttää ja esimerkiksi taiteilijoille tärkeistä kansainvälisistä residenssikohteista ulkomailla ollaan valmiita luopumaan – vieläpä vasemmistolaisen ministerin aikana! Kehitysyhteistyöstä esitetään leikattavaksi 29 miljoonaa euroa – vieläpä vihreän ministerin aikana!

    Leikkauspolitiikka jatkuu ja kunnat kärsivät vähenevistä valtionavuista – ja vielä demariministerin aikana! Kataisen hallituksen kapitalismissa on luvassa vain kovempaa otetta. Kataisen hallituksen kaudella joukkotyöttömyydestä on tullut yksi aikamme suurimmista ongelmista. Suomessa on tällä hetkellä 300 000 työtöntä (TEM).

    Kovan oikeistolaisen rakennemuutospolitiikan sijaan Suomeen tarvitaan nyt luokkatietoista työllisyyspolitiikkaa ja uutta vasemmistolaista analyysiä, joka johtaa ennakkoluulottomaan yhteistyöhön ja vähäosaisten, työttömien ja työväenluokan oikeuksien turvaamiseen. Muutosta parempaan ei ole mahdollista tehdä nykyisen hallitusohjelman raameissa.

    Tarvitaan politiikan suunnan muuttamista ja rohkeutta irtisanoutua oikeiston loputtomista leikkauslistoista. Työllisyyteen on tehtävä kansallinen hätäohjelma.

    Performassi toteaa lopuksi: ”Miksi me emme voi olla kuin ranskalaiset ja kriisin aikana budjetoida enemmän koulutukseen, sivistykseen ja kulttuuriin – asioihin jotka saavat ihmiset jaksamaan, ymmärtämään ja luomaan uutta?”

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste