logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Miksi Suomen hallitus vaikenee Israelin pommihyökkäyksestä?

    Ajankohtaista
    28.12.2008 - 17:38
    Yrjö Hakanen

    Miksi Suomen hallitus vaikenee Israelin johdon käynnistämästä silmittömästä joukkotuhoamisesta Gazassa? Tähän mennessä jo yli 270 ihmistä on kuollut, suurin osa heistä siviilejä.

    Miksi muuten niin mielellään julkisuudessa esiintyvä ulkoministeri Alexander Stubb on yhä hiljaa, vaikka pommitusten alkamisesta on nyt sunnuntaina puolilta päivin kulunut jo vuorokausi.

    Israelin puolustusministeri Ehud Barakin mukaan Israel ei suostu tulitaukoon vaan jatkaa pommituksia. En usko, että edes hän olettaa sodan tuovan mitään ratkaisua. Väkivallan kierre jatkuu vain entistä rajumpana.

    Gazan puolelta Israeliin ammutut kotitekoiset raketit, joiden iskuissa ei kuollut ketään, ovat Israelin hallitukselle vain veruke. Israel on itse miehittänyt ja iskenyt palestiinalaisalueita YK:n päätöksistä piittaamatta. Se on saartanut Gazaa ja tehnyt alueesta lähes 1,5 miljoonan ihmisen vankilan. Israel on myös kieltäytynyt kansainvälisten joukkojen sijoittamisesta Gazan rajoille ja torjunut lukuisat yritykset saavuttaa rauha neuvottelutietä.

    Ihmisten elämästä ja kuolemasta on tehty pelinappuloita äärimmäisen kovassa ja julmassa valtapelissä. Siinä on kyse lähestyvistä Israelin vaaleista, joissa hallitusta haastaa kovan linjan oppositio. Samalla Palestiinan kysymys on keskeinen osa koko Lähi-idän tilannetta. Ilman USA:n tukea Israel ei voisi sotapolitiikkaansa jatkaa. USA:n hallitukset ovat käyttäneet Israelia oman voimapolitiikkansa välikappaleena ja perusteluna Lähi-idässä. Varma voittaja tässä pelissä on vain aseteollisuus.

    Pommitukset on lopetettava heti. Väkivallan kierteen katkaisemisen perusedellytys on Israelin harjoittaman Palestiinan alueiden laittoman miehityksen lopettaminen ja Palestiinan kansan oikeuksien tunnustaminen, mukaan lukien sen oikeus valtiolliseen itsenäisyyteen.

    Yrjö Hakanen Helsingissä 28.12.08:

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste