logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Maailman parhaimman maan tavat uusiksi

    Ajankohtaista
    15.9.2010 - 18:45  (Muokattu 6.11.2025 - 13:37)
    JP Väisänen

    Nyt se sitten tiedetään, että Suomi on maailman paras maa. Uskoo ken haluaa mutta Newsweek -lehti näin tuoreen tutkimuksen valossa uskaltaa väittää.

    Väitän, että jos kysyisimme nuorilta pitkäaikaistyöttömiltä tai maassa asuvilta maahanmuuttajilta kuulisimme ihan jotain muuta. Täysin pimennossa elävä suomalainen poliittinen eliitti väittää kuitenkin samaan aikaan, ettei talouskriisistä selvitä, ellei tehdä niin kuin se sanoo. Ja hyvinhän se kaiken kilpailuttamisen linjoilla oleville sopisikin, ettei kaikilla menisi hyvin vaan, että sitä hyvinvointia kuten terveyspalveluita pitäisi ostaa yksityisistä terveyskioskeista.

    Laiskoja työttömiä porvarit aktivoisivat tavoittelemaan omaa paikkaansa maailman parhaan maan uunin pankolla pakottamalla jo ensimmäisenä työttömyyspäivänä työllisyyskursseille. Typeryydestä, näköalattomuudesta ja poliittisesta vaihtoehdottomuudesta on tullut maailman parhaan maan tapa.

    Hallitus on nyt alkaneissa budjettineuvotteluissa antanut heti ymmärtää, ettei sen leikkauksiin ja eriarvoistumiseen johtavalla politiikalla voi olla vaihtoehtoja. Hallituspuolueet toimivat avoimesti uusliberalismin logiikan mukaan. Ydinvoimapäätösten jälkeen tuhokapitalismin syöksyvirtaukselle haetaan nyt lisävauhtia asevarustelua ja yksityissektoria vahvistamalla. Pörssikurssit ja osakkeenomistajat eivät myöskään pidä politiikasta, jossa esitettäisi vaihtoehtoja.

    Ääripopulistiset avaukset löytävät kannattajansa ja uudet entistä pidemmät leikkauslistat menevät läpi vain tilanteessa, jossa hyväksymme nykyisen poliittiset linjaukset ja alistumme yksimielisyyden ilmapiiriin.

    Euroopanlaajuisesti ammattiyhdistysväki kokoaa joukkoja hallitusten leikkauslistoja ja eläkeratkaisuja vastaan. Yleislakkoja järjestetään ja kansa on takajaloillaan. Suomessa ay-väki aikoo osallistua Brysselissä yhteiseen mielenosoitukseen, käydä simpukkaillallisella ja siinä se. Missä on vaihtoehto liituraita ay-toiminnalle? Kun olemme kaikki hiljaa, annamme äänettömän luvan kehitykselle, jota on myöhemmin vaikeaa pysäyttää.

    Muukalaisviha, rasismi ja sosiaalinen eriarvostaminen on torjuttava heti ja kaikissa sen muodoissa.

    Vaihtoehdottomuuden ilmapiirissä erilaiset maahanmuuttajavastaiset manifestit yhdistyvät kansallismielisyyteen ja uhkaavat pahasti maailman parasta yhteiskuntarauhaa. Leimaavaa syntipukkipolitiikan avauksissa on se, että epäkohtiin ja kriiseihin ei haeta yhteiskunnallista ratkaisua vaan vastuu vyörytetään nyt yksilön niskaan. Ei ole kuitenkaan maahanmuuttajien syytä, että nuorisotyöttömyys on huipussaan. Ei ole työttömien syytä, että suomalainen poliittinen eliitti yksityistää peruspalveluita. Ei ole alkoholistien syytä, että terveyskeskuksia, kouluja ja kirjastoja lakkautetaan.

    Rahalla ostettujen kansanedustajien ja korruptoituneen hallituksen esittämälle politiikalle on tietenkin olemassa vaihtoehtoja. Yleisradion pitää kertoa kansalle muidenkin kuin suurten puolueiden politiikasta. Nyt Ylen vaalisivuilla voisi luulla, ettei suomalaisessa politiikassa ole mitään vaihtoehtoja nykyiselle menolle. Tässä maailman parhaassa maassa on nyt yksinkertaisesti alettava toimia ihan uudella tavalla.

    Vaihtoehtoja esittävän politiikan sijaan on syytä ampua alas rasismin, alistamisen ja yksimielisyyden kulttuuri.

    Juha-Pekka Väisänen 17.8.2010:

    Uusimmat artikkelit

    Telttamielenosoitus 10.5.2024 Palestiinan tueksi HKi Yliopisto Porthania kuva Emma Grönqvist
    15.9.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa 

    Suomi ehdotti alkuvuonna 2024 Israelille puolustusmateriaalialan yhteistyöpöytäkirjan jatkamista.

    DSC 7851
    4.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Suomen vaarallisin puolue

    D853911 1
    2.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Budjetilla suomalaisten hyvinvointia vastaan

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste