logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kriisinhallintalaki vie kohti laittomia sotia

    Ajankohtaista
    18.10.2006 - 9:33
    Yrjö Hakanen

    Ehdotus rauhanturvalain korvaamisesta kriisinhallintalailla avaa tietä suomalaisten joukkojen osallistumiselle kansainvälisen oikeuden vastaisiin EU:n ja Naton hyökkäyssotiin, varoittaa SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen.

    – Ulkoministeri Erkki Tuomioja vähättelee asiaa peitelläkseen sitä, että kyse on periaatteellisesta linjanmuutoksesta. Hallitus on nyt valmis hyväksymään ja jopa osallistumaan samanlaisiin ilman YK:n valtuutusta tapahtuviin sotilaallisiin interventioihin, jotka presidentti Tarja Halonen tuomitsi laittomiksi vielä syksyllä puheessaan YK:n yleiskokouksessa.

    – Valmius syrjäyttää YK ja sen peruskirjan velvoitteet kriisinhallintalailla kuvaa sitä, miten hallituksen varaukseton sitoutuminen EU:n taistelujoukkoihin kytkee Suomea Nato-maiden sotilasoppeihin ja Irakin miehityssodan kaltaisiin imperialistisiin pyrkimyksiin.

    – Suomessa viikonvaihteessa alkava Adex05-ilmasotaharjoitus, jossa harjoitellaan yhdessä Nato-maiden kanssa myös hyökkäyksellistä ilmasodankäyntiä, osoittaa miten pitkälle tällä tiellä on jo menty piittaamatta suomalaisten enemmistön kannattamasta sotilaallisesta liittoutumattomuudesta.

    Hakanen vastustaa kriisinhallintalakiin esitettyjä valtuuksia osallistua muihinkin kuin YK:n ja Ety-järjestön päättämiin operaatioihin ja käyttää asevoimaa myös hyökkäyksellisiin toimiin. Hänen mielestään päätösvaltaa sotilaallisiin operaatioihin osallistumisesta ei pidä jättää eduskunnassa vain ulkoasiainvaliokunnalle.

    – Kun EU:n taistelujoukkojen käytössä on kyse kriiseistä, jotka voivat kärjistyä sodaksi, pitää asia käsitellä eduskunnan täysistunnossa.

    – Sodan ja rauhan asiat ovat sellaisia, joissa lakeja ei pidä kirjoittaa vain hyvän säähän ja hyvään tahtoon luottaen. Laissa pitää selvästi sitoa operaatiot YK:n peruskirjan mukaiseen valtuutukseen ja estää mahdollisuus syrjäyttää eduskunta pienen piirin päätöksillä.

    SKP vastustaa ehdottomasti rauhanturvalain korvaamista EU:n taistelujoukkojen ja mahdollisiin tuleviin Nato-tarpeisiin sorvatulla kriisinhallintalailla. EU:n militarisoiminen on keskeinen syy, jonka takia vastustamme myös EU:n perustuslakiesitystä, Yrjö Hakanen toteaa.

    Yrjö Hakanen Helsingissä 11.5.05

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste