logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Käänne pahempaan luo tarpeen toimintaan

    Ajankohtaista
    Avainsanat: äänet, eduskunnan ulkopuoliset puolueet, eduskuntavaalit, kansalaistoiminta, kommunistit, leikkauspolitiikka, vasemmisto
    3.4.2023 - 16:33
    SKP
    Tiina Sandberg ja Liisa Taskinen istuvat pöydän ääressä.

    Eduskuntavaalit eivät olleet helpot Suomen kommunistiselle puolueelle. Meillä oli järjestöllisiä käynnistysvaikeuksia, emmekä saanet edes ehdokkaita kaikkialle maahan. Tästä huolimatta ne ehdokkaat, jotka rohkeasti lähtivät ehdolle, keräsivät kaikkiaan 3058 ääntä. Se ei ole merkityksetön määrä tilanteessa, jossa kommunistin äänestäminen oli rohkea teko. Vaikka yleisesti ääniä menetettiin, onnistuttiin Helsingissä, Hämeessä, Kaakkois-Suomessa, Oulussa ja Lapissa kuitenkin kasvattamaan äänimäärää edellisistä eduskuntavaaleista.

    Kehno vaalitulos oli kuitenkin SKP:tä laajempi ilmiö, johon oli monia syitä. Koko vasemmisto laajasti tulkiten ajautui vaikeuksiin näissä vaaleissa. Se ei tullut yllätyksenä, sillä Marinin hallitus teki useita arveluttavia ratkaisuja, kuten Natoon liittyminen, hoitajiin kohdistunut pakkolaki ja aktiivimallin tuominen hiukan muokattuna ja eri nimellä työttömien riesaksi. Nämä söivät uskon vasemmistolaisen politiikan mahdollisuuksiin ja antoivat hyviä lyömäaseita oikeiston käsiin. Tätä peliä ei hävitty vaalikampailussa vaan jo paljon aikaisemmin.

    Vaali toisensa perään vasemmistossa on käännytty pienpuolueita vastaan taktisen äänestämisen mallia soveltaen. Tällä kertaa tuo taktinen äänestäminen puraisi takaisin. Vasemmistoliitto ja vihreät menettivät liikkuvia äänestäjiään sekä SDP:lle että kokoomukselle kun nämä laskivat mahdollisuuksia torpata perussuomalaisten nousua. Toisaalta osa laajan vasemmiston äänestäjistä kääntyi varmasti perussuomalaisten puoleen myös siksi, ettei se löytänyt itseään ehdokaslistoilta. Akateemisten ehdokkaiden rinnalle olisi tarvittu myös perinteisempiä duunareita.

    Pienempien puolueiden joukossa näkyi sama siirtymä oikealle kuin isommissakin. Suurimmat äänisaaliit keräsivät ne puolueet, jotka olivat avoimen maahanmuuttajavastaisia ja pääosin tukivat oikeistolaista talouspolitiikkaa tai eivät omaa talouspoliittista linjaa. Toisaalta vasemmalle sijoittuvat eduskunnan ulkopuoliset puolueet, kuten feministit ja piraatit

    menettivät ääniä. Piraattien, Kansalaisliiton – entinen Itsenäisyyspuolue – ja feministien tulos romahti edellisistä eduskuntavaaleista. Nyt niillä on edessään vielä kannattajakorttien kerääminen.

    Vapauden liitto sai uusista pienpuolueista nostetta poliittisen linjan siirtymisestä oikealle. Se vei todennäköisesti perussuomalaisten ääniä yhdessä Valta kuuluu kansalle – puolueen ja muiden samankaltaisten puolueiden kanssa. Samalla se tuli estäneeksi Perussuomalaisten nousun pääministeripuolueeksi.

    Eduskunnan ulkopuolisella puoluekentällä pelaajat saattavat vaihtua merkittävästi tämän hallituskauden aikana. SKP kuitenkin jatkaa. Vaikka tulos oli oikeistolaisessa ja militarismin värittämässä tilanteessa odotetun heikko, emme ole lyömässä hanskoja tiskiin. Päinvastoin. Juuri nyt on välttämätöntä kutsua aktiivisia ihmisiä yhteistoimintaan kautta maan rauhan, toimeentulon ja peruspalveluiden puolustamiseksi kokoomuksen rikkaita ja suurpääomaa suosivaa talouslinjaa vastaan. Kommunistien voimat eivät yksin tähän riitä, mutta voimme olla merkittävä osa vastarintaa.

    Sipilän hallituksen kokemus kertoo, että laajalla kansalaistoiminnalla ja protesteilla on mahdollista vaikuttaa merkittävästi politiikan suuntaan. Se vaatii yhteistyötä sekä strategioiden hiomista ja tämä työ on aloitettava heti. Meitä ei ole paljon, mutta voimme korvata sen puutteen määrätietoisuudella. Luovuttaminen ei ole vaihtoehto.

    Kiitos kaikille teille 3058 rohkeasti kommunisteja äänestäneille. Kiitos ehdokkaille, jotka uskalsitte laittaa itsenne likoon ja kiitos kaikille puolueen aktiiveille ja muille tukijoille, jotka annoitte panoksenne vaalityöhön. Ilman teitä meillä ei olisi puoluetta, te olette sen sydän.

    Liisa Taskinen ja Tiina Sandberg

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste