logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Eurooppa vapautettava pankkien vallasta

    Ajankohtaista
    12.10.2011 - 13:57
    Yrjö Hakanen
    SKP
    Euroopan vasemmiston kokouksen yhteydessä pidettiin yleisökeskustelu

    Euroopan unionissa on nyt kyse siitä, hyväksytäänkö harppaus kansalaisten enemmistön kurjistamiseen perustuvaan ultraliberalismiin ja autoritaariseen federalismiin – vai irtaannutaanko rahoitusmarkkinoiden ja pankkien kuristusotteesta. Näin kiteytettiin vaihtoehdot Euroopan vasemmiston hallituksen kokouksessa viime viikonloppuna Pariisissa.

    Kriisi on edennyt uuteen ja entistä vaarallisempaan vaiheeseen, totesi puheenjohtaja Pierre Laurent. Velkakriisin ohella on kyse eurojärjestelmän kriisistä, finanssikriisistä sekä uhkaavasta pankkikriisistä ja kansainvälisestä talouden taantumasta.

    EU:n ja hallitusten johtajat kieltäytyvät tunnustamasta, että heidän toimensa vain pahentavat kriisiä. Sen sijaan he pyrkivät voimistamaan autoritaarista komentoa ajaakseen läpi yhä rajumpia leikkauksia, jotka tekevät Euroopasta kurjistuvan työvoiman maanosan ja ”poltetun maan” miljoonille työttömille, köyhille, asunnottomille ja syrjäytetyille.

    Tuki 15.10. toimintapäivälle

    Euroopan vasemmisto tukee ja on mukana tyytymättömien ihmisten demokratialiikkeen huomiseksi lauantaiksi kutsumassa kansainvälisessä toimintapäivässä. Pariisin kokouksessa toimintapäivän valmisteluja ja tyytymättömien liikkeiden kokemuksia esitteli kolme nuorta espanjalaista ja kreikkalaista aktivistia.

    Vastarinnan voimistamiseksi on tärkeä jatkaa mielenosoituksia, kehittää erilaisten liikkeiden yhteistoimintaa ja voimistaa ammattiyhdistysliikkeen kamppailua. Euroopan vasemmisto järjestää marraskuun jälkipuolella sarjan samanaikaisia mielenilmauksia ympäri Eurooppaa pankki- ja finanssimaailman keskusten edessä.

    Uusliberalistisesta umpikujasta ja finanssipiirien kuristusotteesta voidaan vapautua, kun kriisin uhriksi joutunut suuri enemmistö oivaltaa, että ”olemme 99%”, kuten Wall Streetin valtaajien iskulause kuuluu.

    On puututtava kriisin juuriin

    Euroopan vasemmiston hallitus tuomitsi hallitusten ja EU:n hyväksymän ”six pack”-sopimuksen, joka antaa EU:n komissiolle ja neuvostolle vallan kontrolloida ja muuttaa jäsenvaltioiden budjetteja. Se tuomitsee myös ”euro plus –sopimuksen”, joka tähtää palkkojen alentamiseen, työsuhteiden turvattomuuden lisäämiseen ja julkisten palvelujen leikkaamiseen.

    Kriisi on ennen muuta finanssimarkkinoiden paisuneen keinottelun tuote. Siksi on puututtava pankkien valtaan ja vahvistettava reaalista taloutta muuttamalla työn ja pääoman välistä tulonjakoa palkkojen, työllisyyden, eläkkeiden ja julkisten palvelujen rahoituksen hyväksi.

    Talouskriisillä on myös vaarallinen yhteys sotiin ja asevarusteluun. Esimerkiksi Kreikassa ja Portugalissa leikkauslistojen ulkopuolelle on jätetty isot asehankinnat. Espanjan Cadiziin ollaan perustamassa USA:n ohjuskilpihankkeeseen liittyvää Naton tukikohtaa, jota Euroopan vasemmisto vastustaa.

    Ranskan vasemmisto etenee

    Optimismia Pariisin kokoukseen toi se, että Ranskassa juuri pidetyissä vaaleissa vasemmisto sai enemmistön senaattiin. Vasemmistolla on mahdollisuudet edetä myös presidentinvaalissa, jossa kommunistien ja eräiden muiden puolueiden Vasemmistorintaman ehdokkaana on EU-sopimusten vastustajana profiloitunut Jean-Luc Melenchon.

    Kansainvälisiä näköaloja avasivat puolestaan kokouksessa vieraillut Kuuban kommunistisen puolueen edustaja sekä raportit Sao Paolon foorumista, Egyptistä, Tunisiasta, Transform-verkostosta ja joulukuun alun G20-kokouksen vastatapahtumista.

    Euroopan vasemmiston puheenjohtajien neuvoston ja hallitukset kannanotot (englanniksi):
    Puheenjohtajien neuvoston lausuma eurokriisistä.
    Tukikannanotto 15.10. kansainväliselle toimintapäivälle.
    Lausuma Espanjan Nato-ohjuskilpitukikohtaa vastaan.
    Solidaarisuuskannanotto Kyproksen tilanteesta.

    Yrjö Hakanen

    Uusimmat artikkelit

    Telttamielenosoitus 10.5.2024 Palestiinan tueksi HKi Yliopisto Porthania kuva Emma Grönqvist
    15.9.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa 

    Suomi ehdotti alkuvuonna 2024 Israelille puolustusmateriaalialan yhteistyöpöytäkirjan jatkamista.

    DSC 7851
    4.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Suomen vaarallisin puolue

    D853911 1
    2.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Budjetilla suomalaisten hyvinvointia vastaan

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste