logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    EU uhkaa työntekijöiden oikeuksia

    Ajankohtaista
    27.5.2009 - 10:23  (Muokattu 6.11.2025 - 13:37)
    Arjo Suonperä

    Puheet Euroopan unionin ”yhteisistä arvoista” ovat yhtä katteettomia kuin väitteet siitä, että työn ja pääoman vastakkainasettelun aika olisi ohi. Suhtautuminen työntekijöiden sopimusoikeuksiin on esimerkki siitä, että EU toimii pääoman etujen ajajana ja murentaa työväenliikkeen taistelullaan saavuttamia oikeuksia. Siksi työväenliikkeen lähtökohdista on syytä sanoa selvästi ”ei” EU:lle ja vaatia toisenlaista Eurooppaa.

    EU-sopimusten perustaksi määritelty pääoman ja markkinoiden vapaudesta on johtanut siihen, että EY-tuomioistuin on jatkuvasti asettanut pääoman vapauden työntekijöiden oikeuksien edelle. Siitä kertovat esimerkiksi Viking Linen tapaus Suomessa, Waxholmin tapaus Ruotsissa, Rüffertin tapaus Saksassa ja päätös jutussa komissio vastaan Luxemburg. Vaikka sisämarkkinoiden kilpailuvapaus tuottaa jatkuvasti rakennemuutosta, jossa kehittyneempien EU-maiden teolliset työpaikat katoavat tai siirtyvät halvemman työvoiman ja halvempien raaka-aineiden maihin, ei EU tee mitään korvaavien työpaikkojen luomiseksi valtioiden ja kuntien omina työpaikkoina, vaikka yksityinen sektori ei niitä pysty luomaan.

    EY-tuomioistuin työnantajien asialla

    Kun latvialainen yritys teetti Ruotsin Waxholmissa töitä polkuhinnoilla eikä suostunut noudattamaan ruotsalaista yleissitovaa työehtosopimusta, EY-tuomioistuin katsoi, että Ruotsin viranomaisilla ja ay-liikkeellä ei ole oikeutta vaatia lähetetyille työntekijöille ruotsalaisia työehtoja.

    Rüffertin tapauksessa EY-tuomioistuin katsoi viime vuoden lopulla, että Saksan paikallishallinnolla ei ole oikeutta asettaa tarjouskilpailuissa ehtoja, jonka mukaan yritysten ja niiden alihankkijoiden on noudatettava voimassa olevaa saksalaista työehtosopimusta. Sen mukaan kilpailuttamiseen osallistuvat yritykset saavat teettää töitä matalapalkkamaiden työehdoilla eli polkea tilaajamaan palkkatasoa. Samanlaisen ratkaisun tuomioistuin teki myös Luxemburgin tapauksessa, joka koski sitä, voiko Luxemburg vaatia sisämarkkinoilla palveluja toisesta maasta tarjoavia yrityksiä noudattamaan kaikkia työntekomaan työoikeuden säännöksiä. EY-tuomioistuin yhtyi EU-komission kantaan, jonka mukaan lähetettyjen työntekijöihin voidaan soveltaa lähettävän maan työehtoja ja että niiden noudattamisen valvonta ei kuulu työntekomaan vaan lähettävän maan viranomaisille.

    Viking Linen tapauksessa Merimies-Unioni vaati lakon uhalla lopettamaan laivojen ulosliputtamisen halvemman, virolaisen työehtosopimuksen maahan. EY-tuomioistuimen mukaan lakko-oikeus on kyllä perusoikeus, mutta sen käytölle voidaan asettaa rajoituksia. Tuomioistuin tarkasteli asiaa suppeasti yritysten sijoittumisvapautta koskevan un ionin perussopimuksen 43. artiklan perusteella ja katsoi yrityksen voivan vedota tuohon artiklaan ammattiliittoa vastaan, koska työtaistelutoimi voi vaikuttaa yrityksen sijoittumispäätökseen.

    Työaikadirektiivi tulossa uudelleen esille

    EU-komission ja Suomenkin hallituksen ajama työaikadirektiivi on puolestaan uhannut työväenliikkeen historiallista saavutusta 8 tunnin työpäivästä ja viisipäiväisestä työviikosta.
    Ammattiyhdistysliikkeen ja Yhtyneen vasemmiston ryhmän voimakas vastustus pysäytti tämän direktiivin, joka mahdollistaisi jopa 65 tunnin työviikkojen teettämisen. Komissio aikoo kuitenkin tuoda asian uudelleen neuvostoon ja parlamenttiin EU-vaalien jälkeen. EU-vaalien tuloksista riippuu, käykö työaikadirektiiville samalla tavalla kuin Lissabonin sopimukselle, jonka kaatumista Ranskan, Hollannin ja Irlannin kansanäänestyksillä euroeliitti ei ole suostunut tunnustamaan.

    EU-parlamenttiin tarvitaan vahva kommunistien ja Yhtyneen vasemmiston ryhmä, sillä muuten on vaarana, että sosialidemokraatit ja vihreät taipuvat työaikadirektiivin hyväksymiseen. Näinhän kävi jo edellisessä direktiivin parlamenttikäsittelyssä, mutta ay-liikkeen voimakkaat mielenosoitukset ja Yhtyneen vasemmiston ryhmän painostus kaatoivat oikeiston ja sosialidemokraattien sopimuksen.

    Arjo Suonperä, SKP:n EU-vaaliehdokas 26.5.09:

    Uusimmat artikkelit

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    4.11.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    DSL:n opintokeskuksen koollekutsuma Antikapitalistinen foorumi järjestetään Kumppanuustalo Arttelissa, Tampereella lauantaina 14.

    Suomen Lansi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva JP Juha Pekka Vaisanen
    1.11.2026

    Tappio Marokolle ja Yhdysvalloille YK:ssä – Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden sivuuttanut esitys kaatui

    Kuvituskuva äänestys vaaliuurna
    29.10.2026

    EOP:n ja SKP:n yhteinen kannanotto vaalirauhan puolesta

    20260418 150351
    26.10.2026

    Idän ja lännen demokratiamallit täydentävät toisiaan

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste