logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Ei natseja mihinkään!

    Ajankohtaista
    Avainsanat: antifasismi, mielenosoitukset, PVL
    20.10.2017 - 13:44
    SKP
    Kommunismi kommunisti sanoo ei natseille
    SKP:n pääsihteeri Petra Packalén on mukana vastustamassa natseja Tampereella 21.10.

    Tampereelle keräännytään lauantaina 21.10. joukolla vastustamaan Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) marssia. Natsijärjestö on tällä kertaa tuomassa Tampereen kaupunkiin natseja koko Suomen ja Pohjoismaiden alueelta. Nettisivuillaan järjestö kertoo, että se haluaa toteuttaa ”kansallissosialistista politiikkaa” eli fasismia, kaikissa maissa, joissa se toimii. PVL:n marssi Tampereella liittyy Pirkanmaan käräjäoikeudessa käsittelyssä olevaan kanteeseen, jossa vaaditaan järjestön lakkauttamista.

    Vastamielenosoituksen järjestelyt alkoivat välittömästi PVL:n ilmoituksen jälkeen. Koko Tampere vihaa natseja -mielenosoitus järjestäytyy Keskustorilla klo 11:00 ja osallistujia on tulossa kuljetuksilla myös Helsingistä. Tapahtuman seinällä kerrotaan, että ”Emme halua luovuttaa Tampereen katuja natseille, vaan meidän on lähdettävä kaduille vastustamaan heidän sortavaa ja ihmisvastaista politiikkaansa. Siksi kutsummekin kaikki fasismia vastustavat paikalle ilmaisemaan, mitä mieltä me olemme natseista ja heidän marsseistaan.”

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) pääsihteeri Petra Packalén osallistuu Koko Tampere vihaa natseja -mielenosoitukseen paikan päällä. ”Yhdyn täysillä vaatimuksiin natsivapaista kaduista Tampereella ja tietysti koko maailmassa. Toivon, että mahdollisimman moni lähtee huomenna kertomaan mielipiteensä näistä vinoutuneen ihmiskäsityksen omaavista fasisteista. Rauhanomaisen vastamielenosoituksen voima on juurikin sen osallistujamäärässä”, sanoo Packalén.

    Kommunistisessa liikkeessä yli 10 vuotta toimineen pispalalaisen ajatukset fasismin noususta ja sen estämisestä ovat selkeät. ”Natsismin nousu Saksassa ei ollut mikään nopea muutos. Se lähti vuosikymmeniä aikaisemmin pikkuhiljaa kehittymään syrjinnästä, jota kokivat varsinkin juutalaiset. Tämän lisäksi valtaa sai epätieteellinen tapa puhua ja arvottaa ihmisiä rotuina. Nämä ajatukset saivat jalansijaa myös yliopistoissa ja kuten tiedämme, hallintoelimissä.

    Koska fasismi kehittyy yhteiskunnassa hiljalleen, on tärkeää lopettaa kaikki sen suuntainen toiminta. Tämä tarkoittaa fasististen liikkeiden tuhoamista, ennen kuin ne pääsevät laajentumaan liian isoiksi. Järjestöjen laittomaksi julistaminen ei vielä riitä, vaan fasistiseen toimintaan osallistuvat henkilöt on suljettava pois kaikesta päätöksenteosta ja muista yhteiskunnallisista ja yhteisöllisistä asemista. Tämä voidaan saavuttaa laajalla yhteisrintamalla fasismia vastaan. Kamppailu fasismia vastaan on myös kamppailua suurpääoman valtaa vastaan. Ei natseja Tampereelle, ei natseja mihinkään!”, päättää Packalén tiivistetyn kommenttinsa.

    Koko Tampere vihaa natseja -mielenosoitus kokoontuu lauantaina 21.10. klo 11:00 Keskustorilla
    https://www.facebook.com/events/911370135676620/

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste