logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Eduskuntapuolueet valmistelevat jo leikkauslistoja

    Ajankohtaista
    15.4.2011 - 9:41
    Yrjö Hakanen
    Toivo Koivisto
    Ääni SKP:lle on todellinen protesti.

    Kaikki nykyiset eduskuntapuolueet valmistautuvat leikkaamaan julkisia menoja heti vaalien jälkeen. Ne eivät kuitenkaan kerro avoimesti, mistä ja paljonko leikataan.

    Euroopan unionin kokouksissa pääministeri Mari Kiviniemi ja valtiovarainministeri Jyrki Katainen ovat sitoutuneet europakettiin, jolla tuetaan pankkeja ja leikataan samalla julkisia palveluja ja sosiaaliturvaa. Sillä ajetaan myös julkisen sektorin yksityistämistä ja valtioiden budjettien alistamista EU-komission valvontaan. Tästäkään ohjelmasta ei haluta kertoa ennen vaaleja.

    Kunnissa valmistellaan lähipalvelujen karsimista, jota kaikki eduskuntapuolueet haluavat vauhdittaa lopettamalla suuren osan kunnissa.

    Myös Helsingissä valmistellaan leikkauslistoja, vaikka kaupunki on tehnyt viime vuodelta taas satojen miljoonien eurojen ylijäämän. Kaupunginhallituksessa leikkauslistojen valmistelun hyväksyivät kokoomuksen, keskustan ja RKP:n ohella vihreiden, SDP:n, Vasemmistoliiton ja Perussuomalaisten edustajat.

    SKP – todellinen protesti

    Kaikki vanhat puolueet, myös perussuomalaiset, ovat syöneet vaalilupauksensa jo ennen vaaleja. Muutkin eduskuntapuolueet ovat valmiita hallitusyhteistyöhön kovinta leikkaamista ja yksityistämistä ajavan kokoomuksen kanssa. Tämäkin osoittaa, miten vähän niiden vaalilupauksiin kannattaa luottaa.

    Suomen kommunistisen puolueen edustajat vastustavat johdonmukaisesti julkisten palvelujen leikkaamista. Kommunistit ovat toimineet tämän linjan mukaisesti niin kunnallisissa luottamustehtävissä kuin kansalaisliikkeissä.

    Vaadimme 900 euron perusturvaa, 1 500 euron minimipalkkaa, loppua kuntien palvelujen leikkaamiselle ja yksityistämiselle sekä julkisen sektorin kehittämistä vaihtoehtona markkinoiden ylivallalle. Tähän löytyy rahaa kiristämällä pääomatulojen ja suurituloisten verotusta, säätämällä pörssikaupalle vero, leikkaamalla suuryhtiöiden elinkeinotukia ja vähentämällä asemäärärahoja.

    Eduskuntavaaleissa äänestäjillä on mahdollisuus esittää vastalause julkisten palvelujen leikkaamiselle ja eriarvoisuudelle. Ääni SKP:n ehdokkaille on todellinen protesti ja vaatimus suunnan muuttamisesta reilusti vasemmalle.

    Yrjö Hakanen

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste