logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Asunto on ihmisoikeus

    Ajankohtaista Pääsihteerin palsta
    Avainsanat: asunnottomuus, asunto, asuntopolitiikka, häätö, kela, toimeentulotuki
    17.10.2018 - 11:51
    SKP
    Etenkin nuoret kärsivät paljon piiloon jäävästä asunnottomuudesta.

    Kahdeksankymmentäluvun lopussa vielä yli 4000 ihmistä asui ulkona tai tilapäisissä suojissa. Siitä on poliittisten ratkaisujen avulla päästy muutamiin satoihin. Myös laitosasumista on saatu vähennettyä. Sen sijaan esimerkiksi sukulaisten nurkissa asuvien asunnottomien määrä on 2000-luvun alun hyvästä tilanteesta nopeasti uudelleen huonontunut. Asunnottomuuden ehkäisyssä ei ole varaa hengähdystaukoihin.

    Hallituksen hätiköinti johtaa asunnottomuuteen

    Kun toimeentuloturvan maksatus siirrettiin KELA:n hoidettavaksi, tehtiin useita pahoja virheitä. Hakemusten määrät aliarvioitiin, hakemusten käsittelyyn ei ohjattu tarpeeksi henkilökuntaa ja muutoksesta tiedottaminen tökki. Tämä johti siihen, että tuhansien ihmisten toimeentulotuki viivästyi pahasti.

    — Kun kyse on käytännössä tulottomista ihmisitä, ei kenenkään luulisi yllättyvän siitä, että tämä johti häätöjen määrän paisumiseen. Hätkähdyttävää on se, miten suuri vaikutus oli. Häätöjen määrä kohosi vuonna 2017 yli 21 prosenttia kun se siihen asti oli ollut vuosia tasaisessa laskussa. Tämä tarkoitti yli 400 menetettyä kotia, jyrähtää SKP:n pääsihteeri Tiina Sandberg.

    Yhteiskuntamme hyvinvoivat kykenevät tarvittaessa selviytymään hallinnollisten myllerrysten ylimenojaksoista keräämänsä taloudellisen puskurin turvin. Sosiaalitoimen tukiasunnossa asuvalle pari kuukautta taloudellisia ongelmia riittää aiheuttamaan sotkun, jota ei enää omin voimin ratkaista.

    — Kun Juha Sipilä puhuu nyt koko sosiaaliturvajärjestelmän muutoksesta, on hyvä pitää mielessä kokemukset aiemmista uudistuksista. Toimeentulotuen siirto KELA:lle johti satoihin häätöihin, taksiuudistus jätti ihmiset ilman tuiki tarpeellisia kyytejä ja aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita. Meillä on hallitus, joka ajaa päämääriään inhimillisistä seurauksista välittämättä. Sille on saman tekevää, moniko jauhautuu järjestelmän rattaissa, kunhan on hyvä pöhinä. Näin ei voida asioita hoitaa, toteaa Sandberg.

    Tarpeeksi asuntoja

    Jotta ihmisille riittää asuntoja myös silloin kun omaa maksukykyä ei syystä tai toisesta ole, on yhteiskunnan huolehdittava riittävästä asuntotuotannosta ja siitä että asunnot vastaavat ihmisten erilaisia asumistarpeita. Kasvukeskuksissa tämä on ollut jatkuvana haasteena.

    — Esimerkiksi Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla laajemminkin juuri asuntotuotanto ja kunnallisten vuokra-asuntojen saatavuus ja hintataso on suurin pullonkaula asunnottomuuden vähentämiseen. Tämä todetaan myös Eduskunnan tarkastusvaliokunnan asuntopolitiikkaa käsittelevässä mietinnössä, joka julkaistiin lokakuussa, kiteyttää Sandberg.

    Vaikka esimerkiksi Helsinkiin muuttaa vuosittain noin 4000 ihmistä lisää ja kaupungin nuorisosta aikuistuu noin 5000, rakennetaan kaupungissa vuosittain vain 5000 uutta asuntoa, joista alle 900 on ARA-vuokra-asuntoja. Eduskunnan tarkastusvaliokunta kiinnitti huomiota juuri näiden edullisten asuntojen rakentamisen vähyyteen ja jatkuvasti alittuviin valmistumismääriin kasvukeskuksissa. Vain tätä tuotantoa lisäämällä voidaan todella reagoida pulaan kohtuuhintaisista asunnoista.

    — Isoilla kaupungeilla on halutessaan mahdollisuuksia lisätä edullisten vuokra-asuntojen rakentamistaan ja myös valtio yrittää patistaa niitä toimiin mm alueellisilla maankäytön ja rakentamisen sopimuksilla. Niiden asettamat tavoitteet ovat jatkuvasti jääneet toteutumatta. On aika laittaa ne toteutumaan. Siihen meillä on sekä varaa että velvollisuus, päättää Sandberg.

    Uusimmat artikkelit

    Kuvituskuva äänestys vaaliuurna
    29.10.2026

    EOP:n ja SKP:n yhteinen kannanotto vaalirauhan puolesta

    Eduskuntavaalien lähestyessä myös ehdokkaiden esittelyt alkavat näkyä sosiaalisessa mediassa.

    20260418 150351
    26.10.2026

    Idän ja lännen demokratiamallit täydentävät toisiaan

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    21.10.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen
    21.10.2026

    Anti-Capitalist Forum invites activists to Tampere on 14 November

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste