logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Koko vasemmiston Venezuela

    Ajankohtaista
    Avainsanat: COSI, Interventio, solidaarisuus, Venezuela
    11.5.2020 - 16:24
    SKP
    COSI koordinoi kansainvälistä Venezuelasolidaarisuutta

    Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitean jäsen Heikki Ekman on Euroopan vasemmiston(EV) Latinalaisen Amerikan työryhmän jäsen. EV on tuominnut juuri Venezuelaan kohdistuneen hyökkäyksen ja vaatii kansainvälistä yhteisöä kunnioittamaan Venezuelan itsemääräämisoikuetta.

    Venezuela on joutunut jälleen uusimman ulkovallan tukeman aggressiivisen hyökkäyksen kohteeksi. Imperialistien kaappaus onnistuttiin torjumaan. 13 ihmistä pidätettiin vallankaappauksen suunnittelusta. Mukana pidätettyjen joukossa oli Yhdysvaltain kansalaisia. Kyseessä oli uusin imperialistinen hyökkäys Venezuelan suvereniteettia vastaan, jonka tarkoituksena on syöstä presidentti Nicolas Maduro vallasta ja istuttaa tilalle USA-mielinen imperiumin etuja ajava sätkynukke. Washington Post julkaisi hiljan 42-sivuisen dokumentin, jossa esitettiin suunnitelma Venezuelan vaaleilla valitun presidentti Maduron syrjäyttämisestä vallankaappauksella.

    Yhdysvallat ja sen tukema oikeisto-oppositio on painostanut chavistista hallintoa alusta lähtien, josta epäonnistunut operaatio oli viimeisin osoitus. Mukaan on mahtunut niin vallankaappausyrityksiä, taloudellista sabotaasia, ”huumeiden vastaisia operaatioita” Venezuelan aluevesillä kuin myös kriisiä pahentaneita ja pahentavia talouspakotteita.

    Vasemmiston tuki on ollut Euroopan laajuisesti joko niukkaa tai olematonta. Suomessa hallitus ei ole välittänyt ottaa asiaan kantaa, vaan on mennyt mieluummin EU:n selän taakse, jossa ollaan oltu mukana tunnustamassa vallankaappari Juan Guaidón väliaikaista presidenttiyttä. Guaidón, joka julistautui Venezuelan presidentiksi yksipuolisesti Yhdysvaltojen tuella viime vuonna.

    – Vasemmistolle luulisi kansainvälisesti olevan itsestään selvää antaa tukea (vaikka sitten kriittistä sellaista) imperialistisen hyökkäyksen kohteeksi joutuneille maille. Kannanotot ovat kuitenkin Suomessa, kommunisteja lukuun ottamatta, melko lailla loistaneet poissaolollaan. Ei montaakaan sanaa Yhdysvaltojen harjoittamaa kiusaamista vastaan, chavismon ja edistyksellisen ruohonjuuritason tukemisesta puhumattakaan. Vasemmistolaisten voimien tulisikin nyt meillä ja muualla astua esiin kantoineen ja tuoda ilmi rehellisesti, vastustetaanko imperialismia, vai ei. Vihreiltä ja keskustalta tuskin saamme kunnollisia ulostuloja aiheesta, mutta SDP:n ja Vasemmistoliiton tulisi puolueina kertoa kantansa. Seisomme vedenjakajalla. On tullut aika kertoa, kenen joukoissa seistään, peräänkuuluttaa Heikki Ekman

    Uusimmat artikkelit

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Euroopan vasemmisto ilmaisee syvän huolensa suurten tekoälykehittäjien muuttuvasta roolista sotilasteknologiassa.

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste