logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Rahaa on ja – rasismia

    Blogi
    3.3.2016 - 11:22
    JP Väisänen
    JP Väisänen / kuva SKP arkisto

    Rikas mies jos oisin – lauloi Lasse Mårtenson 60-luvulla. Sheldon Harnickin tekstissä unelmoidaan keskelle kaupunkia rakennettavasta suuresta linnasta, jossa yhdet portaat veisivät ylös, toiset alas ja kolmannet – ei minnekkään.

    ”Kolmen ässän” hallitus on pystynyt laulun unelmaan. Suomi on rikas mies. Keskelle kaikkea on rakennettu iso hallitus. Suurille yrityksille ja bisnekselle portaat vievät ylös. Kansa puolestaan kulkee portaita alas. Mutta mihin vievät kolmannet portaat?

    Kun maailman maat laitetaan bruttokansantuotteen mukaan paremmuusjärjestykseen, on Suomi jossain 25 parhaan maan kohdilla yhdessä Belgian, Ison Britannian ja Omanin kanssa. Metro-lehden uutisen mukaan Norja on maailman onnellisin, rikkain ja tervein maa. Suomi sijoittui kymmenen onnellisimman maan joukkoon, yhdeksänneksi. Mittarina listauksessa käytettiin muun muassa bruttokansantuotetta ja työssäkäyvien ihmisten määrää. Kaikkiaan mukana oli 142 maata. Listan häntäpäästä löytyivät Afganistan, Irak sekä Jemen.

    RAHAMIEHET JOHDOSSA

    Keskustapuolueen jäsenet halusivat johtajakseen miljonäärin. Suomi sai rahamiehestä pääministerin. Nyt Juha Sipilä huutaa onnellisten ihmisten maassa keskeltä kylää, molemmat kädet sivuilla, että meillä ei ole rahaa.

    Timo Soini ja Alexander Stubb toistavat Sipilän kanssa, kaikista listauksista huolimatta, että Suomessa on kriisi ja pakkoheikennysten aika. Ministerimiesten mielestä markkinat saavat ohjata työllisyyttä ja palveluja, raha seurata asiakasta ja rikkaat rikastua.

    Ennakkoarvioiden mukaan suomalaiset pörssiyhtiöt maksavat tänä keväänä yli 11 miljardia euroa osinkoja omistajilleen. Lisäksi on valaisevaa tietää, että kansantaloutena Suomen velkaantuminen ulkomaille on loppunut viime vuonna, vaihtotase on kääntynyt positiiviseksi.

    Työväenluokan perspektiivistä hyvinvointi on Suomessa jakautunut epätasaisesti. Globaalisti 62 rikkainta ihmistä omistaa yhtä paljon kuin puolet maailman väestöstä. Kehitysyhteistyöjärjestö Oxfamin raportin mukaan kuilu rikkaiden ja köyhien välillä levenee kiihtyvällä vauhdilla. Tämä on se Sipilän, Soinin ja Stubbin ja heidän kansainvälisten kaveriensa rakentama alaspäin vievä porras.

    KÖYHYYDESTÄ HUOLESTUNUT KANSA

    Johtajiensa tapaan ovat entistä useammat suomalaiset alkaneet huutaa hätäänsä ääneen ja näkyvästi. Suomessa on kokoonnuttu aikaisempaa räikeämmin rasistisiin vihatilaisuuksiin. Syyllisiksi suomalaiseen köyhyyteen on virheellisesti esitetty Suomeen turvapaikkaa hakemaan tulleita ulkomaalaisia.

    Euroopan rajan viime vuonna ylitti noin 350 000 turvapaikanhakijaa. Eurooppaan tulleiden turvapaikanhakijoiden määrä suhteessa EU:n asukaslukuun reiluun 500 miljoonaan, on 0,07 % (tammi-lokakuu 2015). Tätä 0,07 % kutsutaan vähän puhujasta riippuen aalloksi tai vyöryksi. Todellisuudessa luku vastaa pientä pintaväreilyä.

    Talouden lisäksi kurjuutta, riistoa ja huolta aiheuttavat sodat. YK:n mukaan suurinta pakolaisuus on ollut Syyriasta, Irakista ja Afganistanista. Pelkästään Yhdysvallat on viime vuosina sotinut ja edelleen sotii Afganistanissa (2001- ), Irakissa (2003-2011), Pakistanissa (2004-), Libyassa (2011) sekä Syyriassa, Irakissa, Libyassa ja Nigeriassa ( 2014-). Ihmiset joutuvat juurikin sotien jaloista jättämään kotinsa ja etsimään muualta turvapaikkaa.

    Tutkija Anna Rastas kirjoittaa teoksessa ”Rasismi lasten ja nuorten arjessa”, että ympäristössä, jossa rasismista puhutaan, jossa se tuomitaan ja jossa sitä vastustetaan, voivat lapsetkin oppia vastustamaan rasismia, aivan siinä missä he oppivat rasismiakin ympäristöstään. Olen samaa mieltä. Meidän on syytä katsoa asioita suoraan silmiin, katsoa talouden ja maahanmuuton lukuja suhteessa laajempiin kokonaisuuksiin ja todeta, että kädessämme on peili johon kaikki eivät halua katsoa.

    Rahaa on ja rasismia. Väitän että Sipilä, Soini ja Stubb kansainvälisten kaveriensa kanssa keksivät kolmannet portaat, jotta eksyisimme asiassa ja tekisimme maahanmuuttajista syntipukkeja hallituksen leikkauspolitiikalle.

    Juttu ensijulkaistu Eespäin lehdessä 1/2016


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    SKP:n nuorisojärjestö Kommunistinuoret piti historiansa seitsemännen vuosikokouksen sunnuntaina 15.3.

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste