logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Stubbin hallituksen päätös rahoittaa lähetystöjen toimintaa kehitysyhteistyövaroilla on peruttava

    Blogi
    13.12.2014 - 13:09
    JP Väisänen: "Politiikan suuntaa on muutettava rikkaita suosivasta ja köyhiä köyhdyttävästä uusliberalistisesta leikkauspolitiikasta kohti päätöksentekoa
    JP Väisänen: "Politiikan suuntaa on muutettava rikkaita suosivasta ja köyhiä köyhdyttävästä uusliberalistisesta leikkauspolitiikasta kohti päätöksentekoa

    Stubbin hallituksen aikana on luovuttu YK:n tavoitteesta nostaa kehitysapu 0,7 prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen. Tänä vuonna porvaripolitiikan linjauksen mukaan Suomen kehitysapu jää vain 0,5 prosenttiin jos siihenkään.

    Stubbin hallituksella ei näytä olevan mitään kehityspolitiikkaa. Viime viikolla hallituspuolueet päättivät kaiken järjen ja kehityspolitiikan vastaisesti valtiovarainvaliokunnassa siirtää kehitysyhteistyövaroista 2,7 miljoonaa euroa Suomen suurlähetystöihin ulkomaille.

    [[{”fid”:”1488″, ”view_mode”:”media_original”, ”fields”:{”format”:”media_original”,”field_file_image_alt_text[und][0][value]”:””,”field_file_image_title_text[und][0][value]”:””}, ”type”:”media”, ”link_text”:null, ”attributes”:{”style”:”float: JP Väisänen: ”Politiikan suuntaa on muutettava rikkaita suosivasta ja köyhiä köyhdyttävästä uusliberalistisesta leikkauspolitiikasta kohti päätöksentekoa, jossa talous on ihmistä varten eikä toisinpäin”;”,”class”:”media-element file-media-original”} }]]

    En usko millään, ettei ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) olisi tiennyt, mistä edustustoverkon turvaamiseen saadut resurssit oli suunniteltu otettavaksi. Demarit ovat vaikuttaneet pitkään kokoomusjohtoisissa hallituksissa ja kehitysyhteistyöhön budjetoitujen määrärahojen suunta on ollut koko ajan laskeva.

    Kehitys- ja omistajaohjausministeri Sirpa Paatero (sd.) on täysin avuton tilanteessa ja arvelee, että hallituksen linjaama lähes kolmen miljoonan leikkaus joudutaan nyt ottamaan humanitaariselta puolelta. Stubbin hallitus leikkaa näin konkreettisesti tällä hetkellä meneillään olevista akuuteista kriiseistä ja kääntää selkänsä kolmannen maailman konkreettiselle hädälle ja avun tarpeelle.

    Perussuomalaisille kehitysyhteistyön rahoituksen leikkaaminen on mieluisa poliittinen joululahja ja hyvä uutinen. Perussuomalaiset ovat esittäneet koko ”kehitysavun” nykymuotoisenaan lopettamista ja siirtymistä amerikkalaiseen hyväntekeväisyyden malliin, jossa rikkaat voisivat hyvää hyvyyttään muistaa maailman vähäosaisia ja sillä selvä.

    On selvää, että solidaarisuus, maailman globaali epätasa-arvo ja suurpääoman köyhiin talouksiin kohdistama riisto vaatii meitä edelleen toteuttamaan ihan toisenlaista politiikkaa, jossa YK:n 0,7 % tavoite pidetään edelleen tehtävälistalla. Se on meille suomalaisille ihan mahdollista, valtaosa suomalaista sitä varmasti myös haluaa, mutta sitä ennen politiikan suuntaa on muutettava rikkaita suosivasta ja köyhiä köyhdyttävästä uusliberalistisesta leikkauspolitiikasta kohti politiikkaa ja päätöksentekoa, jossa talous on ihmistä varten eikä toisinpäin.


    Kirjoittaja

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste