logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Perusturvalla olisi dynaamisia vaikutuksia

    Blogi
    13.2.2015 - 10:20

    Jos vähän kärjistää, voisi sanoa että tänä päivänä Suomessa kaikki on köyhien syytä. Työttömät pitäisi laittaa ilman palkkaa töihin, jotta pääsisivät menestyksen syrjään kiinni. Eläkeikää tulisi korottaa, ettei valtio mene konkurssiin. Meillä on kuulemma liian suuri julkinen sektori, ja jotenkin sekin tuntuu olevan köyhien vika. Yksinkertainen viesti on: mikäli leikkaamme hyvinvointipalveluista, laitamme työttömät pakkotöihin, nostamme välillisiä veroja, kuten ruuan arvonlisäveroa ja annamme yrityksille ja sijoittajille reilut veronalennukset, muuttuvat asiat paremmiksi. Siis köyhiltä pitäisi ottaa ja rikkaille antaa.

    Tätä rikkaiden hyysäämistä on hallituksesta käsin perusteltu talouskasvulla: toivotaan, että yksityinen sektori saisi työpaikkoja aikaan, ja tästä seuraisi köyhien aseman paraneminen. Ei ole saanut eikä ole seurannut. Köyhyys ei kuitenkaan ole köyhän oma vika, eikä se ole edes maahanmuuttajien vika, vaikka joku sellaistakin väittää. On puhtaasti poliittinen valinta, luodaanko maahan hyvinvointia vai ei. Minulla onkin häijy idea: otetaan vaihteeksi rikkailta ja annetaan köyhille.

    Säädetään Suomeen yhtenäinen 1200 euron perusturva, jonka saa yhdeltä luukulta jokainen opiskelija, työtön, eläkeläinen, pätkätyöläinen ja jokainen, jolla ei muuten ole mahdollisuutta toimeentuloon. Perusturvauudistukseen kuuluu neljä osaa:

    1. Perusturva nostetaan 1200 euroon

    2. Verotettavan tulon alaraja nostetaan 1200 euroon

    3. Säädetään 1800 euron minimipalkkalaki

    4. Uudistus rahoitetaan nostamalla pääomaveroja

    Perusturva nostaisi ihmiset köyhyydestä tarjoamalla kunnon sosiaaliturvan ja riittävän minimipalkan. Tietenkin edelleen jäisi myös muita tukia, kuten vaikkapa asumistuki. Samoin perusturvan lisäksi pitäisi myös suitsia korkeaa asumisen hintaa. Hyviä keinoja olisivat esimerkiksi vuokrasääntelyn palauttaminen ja kunnallisen asuntotuotannon kehittäminen.

    Perusturva myös muuttaisi tulonjakoa: se kaventaisi tuloeroja ja pääomaverotuksen kiristäminen estäisi pääomien valumista veroparatiiseihin. Arviot vaihtelevat, mutta selvää on, että valtio menettää vuosittain useita miljardeja verotuloja veronkierron takia. Perusturvan rahoittaminen voitaisiin toteuttaa tukkimalla lain porsaanreikiä (esimerkiksi lopettamalla hallintarekisterit tai ihan vain lisäämällä harmaan talouden valvontaa) ja ohjaamalla rahat niitä tarvitseville.

    Taannoisella yhteisöveron alentamisella valtio menetti reilun 800 miljoonan verran verotuloja. Alunperin luvattiin, että veronalennuksella olisi ”dynaamisia vaikutuksia”, jotka edistäisivät talouskasvua ja työllisyyttä. Tosiasiassa nämä dynaamiset vaikutukset jäivät olemattomiksi. Sen sijaan 1200 euron perusturvalla taatusti olisi dynaamisia vaikutuksia. Se menisi kaikista köyhimpien kulutukseen, eikä niitä rahoja kierrätettäisi Caymansaarille.




    Kirjoittaja

    Heikki Ketoharju

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Työ toisenlaisen maailman ja työväenluokan vapautuksen puolesta on monelle meille elämänmittainen tehtävä.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    21.10.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen
    21.10.2026

    Anti-Capitalist Forum invites activists to Tampere on 14 November

    SKP JVP tapaaminen 151026 2
    15.10.2026
    SKP

    Sri Lanka nousee vasemmistopolitiikalla – SKP tapasi JVP:n delegaation

    Kuva asunnottomuus Tiedonantaja kuva Emma Gronqvist
    14.10.2026
    SKP:n Sote-ryhmä

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste