Budjettiesitys leikkaa pieni- ja keskituloisilta
Valtiovarainministerin esitys valtion ensi vuoden talousarvioksi jatkaa julkisten menojen leikkaamista, talouslaman torjuminen ja muun muassa kuntien palvelujen resurssipula vaatisivat päinvastaisia toimia. Leikkaukset koskevat lisäksi kovimmin pieni- ja keskituloisiin, arvostelee SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen.
– Jutta Urpilaisen (sd) ja Henna Virkkusen (kok) johdolla valmistelluista menoleikkauksista suurin osa kohdistuu kuntien palveluihin, joiden valtionosuuksia vähennetään. Peruspalvelujen valtionosuusprosentti alennetaan 31,42 prosentista 30,95 prosenttiin. Yhdessä hallituksen jo aiemmin päättämien leikkausten kanssa tämä merkitsee vuodessa miljardiluokan vähennystä kuntien tuloihin.
– Esimerkiksi vanhuspalvelulain toteuttamiseen esitetään vaivaiset 23 miljoonaa, pieni murto-osa tarvittavasta. Samalla aiotaan leikata kuntien sosiaali- ja terveydenhuollon valtion rahoituksesta 25 miljoonaa ja sairausvakuutuskorvauksista 71 miljoonaa.
– Lapsilisien indeksikorotukset leikataan. Työttömyysturvaan ja opintotukeenkin aiotaan käyttää tämänvuotista vähemmän rahaa. Valtiovarainministeriö esittää vähennyksiä myös useisiin opetuksen, kulttuurin, liikenneverkon, maatalouden, asumisen ja ympäristönsuojelun määrärahoihin, Hakanen listaa.
Epäsolidaarisuusveroja
Peruspalvelujen heikentämisen ohella pieni- ja keskituloisiin iskevät kovimmin ministeriön esittämät välillisten verojen korotukset.
– Näillä epäsolidaarisuusveroilla aiotaan leikata kotitalouksilta 830 miljoonaa eli lähes kymmenen kertaa enemmän kuin Urpilaisen mainostamalla suurituloisten ”solidaarisuusverolla”, joka ei edes koske pääomatuloilla rikastuvia. Samalla alv-korotukset voimistavat laman uhkia, kritisoi Hakanen.
Kuntien rahoituksen leikkaaminen lisää paineita myös pienituloisiin raskaimmin kohdistuvien kunnallisverojen korotuksiin.
Samaan aikaan budjettiesityksessä riittää rahaa asevarusteluun ja suurfirmojen tukemiseen.
– Valtiovarainministeriö esittää asehankintoihin käytettäväksi ensi vuonna 389 miljoonaa vanhoja tilausvaltuuksia ja 171 miljoonaa uusia tilauksia.
– Energiaintensiiviselle teollisuudelle jaetaan verohelpotuksia 200 miljoonaa.
Occupy Säätytalo
Kokoomuksen johtamassa hallituksessa on vasemmistolle varattu leikkauslistojen tekijän rooli. Hallitusohjelmaan kirjattu menoleikkuri ja keväällä sovitut menokehykset tietävät lisää leikkauslistoja kuntavaalien jälkeen. Näin työtätekevät ja vähävaraiset ihmiset laitetaan maksamaan pääomapiirien aiheuttaman talous- ja eurokriisin laskut, syyttää Hakanen.
– Eriarvoisuutta, työttömyyttä ja taantumaa pahentavalle leikkauspolitiikalle pitää saada loppu. Siksi on hyvä, että Helsingin Torikokous ja monet muut järjestöt ovat kutsuneet Occupy Säätytalo –mielenosoituksen hallituksen budjettiriihen eteen 29.-30.elokuuta.
SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen