logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Palavilla autoilla ratsastava äärioikeisto

    Ajankohtaista
    Avainsanat: äärioikeisto, fasismi, mielenosoitus, rasismi, ruotsidemokraatit, solidaarisuus, Turku ilman natseja
    15.8.2018 - 18:47
    SKP
    Tervetuloa on teonsana.

    Göteborgissa ja Trollhättanissa Ruotsissa on maanantai-illan ja yön aikana sytytetty tuleen yli 80 autoa. Ilmiö ei ole uutta Ruotsissa, sillä autojen tuhopolttoja tapahtuu usein muutama päivän ennen koulun alkua. Tekojen skaala on kuitenkin ennennäkemätön. Yleensä nämä teot tapahtuvat ongelmalähiöissä, joissa köyhyys ja syrjäytyminen nuorten keskuudessa ovat erityisen korkeat.

    – Sen sijaan, että etsitään ratkaisuja niille sosiaaliekonomisille ongelmille, jotka aiheuttavat väkivaltaa ja rikollisuutta nuorten keskuudessa; sen sijaan, että taataan oikeus koulutukseen, työhön ja toimentuloon, poliitikot eivät keksi mitään muuta kuin vahvistaa valtion tukahduttamisvoimien asemaa, päättelee SKP:n maahanmuuttoryhmän vetäjä Tiago Silva.

    Silva näkee, että, sen sijaan, että puututtaisiin ongelmien juureen torjumalla työttömyys, köyhyys, koulutuksen puutte, vahvistetaan poliisia ja armeijaa. Tämä pahentaa entisestään tilannetta lähiöissä, kun suhteet nuorten ja poliisivoimien välillä ovat jo nyt kireitä.

    – Poliisivaltion luominen ei ratkaise mitään, Silvan toteaa.

    Äärioikeistolainen puolue Ruotsidemokraatit pyrkii käyttää tilannetta oman muukalaisvihaisen ja autoritaarisen ohjelmansa hyväksi. Puolue on gallupien mukaan kolmas poliittinen voima Ruotsissa, keräten melkein 17% äänistä.

    – On kyllä todella epäilyttävää, kun tällainen hyvin järjestäytynyt tuhopoltto-operaatio tapahtuu sopivasti ennen syyskuun vaaleja, mahdollistamalla että Ruotsidemokraattien demagogit hyväksikäyttävät näitä tapahtumia omien ohjelman mukaan; mahdollistamalla vihan ja pelon lietsominen, sekä legitimoimalla Ruotsidemokraattien vaatimuksia poliisivaltion puolesta, pohtii Silva.

    – Emme saa antaa tilaa äärioikeiston demagogialle, vaan meidän pitää paljastaa heidän tekopyhyytensä jo alusta asti, väittää turkulainen kommunisti Silva.

    Tänä viikonloppuna Turussa äärioikeisto järjestää mielenosoituksia viime vuonna tapahtuneen puukotuksen vuosipäivänä. Näin se pyrkii hyväksikäyttämään hyökkäyksien uhrien ja heidän läheistensä kärsimystä oman muukalaisvihamielisen ohjelman edistämiseen.

    – Tätä emme voi hyväksyä, ja sen takia Suomen kommunistinen puolue tukee Turku ilman Natseja- mielenosoitusta ja kehottaa kaikkia osallistumaan siihen demokratian puolustamisen nimessä. Riittää jo äärioikeiston tekopyhyys ja keplottelu!, Silva päättää.

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste