logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    JP Väisänen peruisi irakilaisten maastakarkoitukset

    Ajankohtaista
    7.7.2016 - 10:55  (Muokattu 6.11.2025 - 13:45)
    SKP
    kuva SKP arkisto
    Adel Qais al-Jaf

    Irakin pääkaupungissa Bagdadissa sunnuntaina 2.7. tehdyssä pommi-iskussa on kuollut yli 200 ihmistä. Islamilaista valtiota ja tiukkaa sharia-lakia ajava Isis on ilmoittautunut iskun tekijäksi.

    Kuolonuhrien joukoissa oli kolme nuorta Irakin kommunistisen puolueen toveria; Adel Qais al-Jaf, Hameed Majid Rashid ja Faysal Mohammed Salman. Myös puolueen tukijoita kerrotaan kuolleen iskussa.

    Amnestyn mukaan Isis syyllistynyt etnisiin ja uskonnollisiin puhdistuksiin

    Ihmisoikeusjärjestö Amnestyn mukaan Isis on syyllistynyt etnisten ja uskonnollisten vähemmistöjen puhdistukseen Pohjois-Irakissa ”historiallisessa mittakaavassa”. Erikoisraportissaan Amnesty kuvaa miten Isis on ”systemaattisesti ottanut kohteekseen muut kuin arabi- ja sunnimuslimiyhteisöt, tappaen ja kaapaten satoja, mahdollisesti tuhansia, ja on pakottanut yli 830 000 ihmistä lähtemään alueilta jotka se oli vallannut 10. kesäkuuta 2014 mennessä

    Isis vainoaa myös seksuaalivähemmistöjä ja homoseksuaalisista teoista kiinni saatuja ja epäiltyjä miehiä on heitetty erityisesti korkeiden rakennusten katoilta ja sen jälkeen kivitetty. Tapahtumista on julkaistu videoita mm internetissä.

    Suomen kommunistinen puolue ottaa osaa iskussa kuolleiden omaisten suruun. SKP yhtyy Euroopan vasemmiston ja Irakin kommunistisen puolueen poliittisen toimikunnan kannanottoon ja tuomitsee Isisin terrorin.

    Isku tehtiin Eid-juhlpäivänä, joka on islaminuskoisten viettämän Ramadan-juhlan tärkeimpiä päiviä. Irakin kommunistisen puolueen julkilausumassa sanotaan, että iskulla Isis yrittää viedä tavallisilta irakilaisilta viimeinenkin mahdollisuuden iloon terrorismin ja korruption hallitsemassa maassa.

    Väisänen vaatii maastakarkoituspäätösten perumista

    – Suomen hallituksen on herättävä Isisin iskuihin ja muutettava ns. turvallisten maiden listaa. Irak ei selvästi ole turvallinen, sanoo SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Väisäsen mielestä Irakiin ei voi palauttaa kielteisen turvapaikan saaneita ja maastakarkoituspäätökset on muutettava ja oleskeluluvat Suomeen myönnettävä.

    – Irakin viimeisin isku osoittaa maailmanrauhan hauraan tilan. Sotapolitiikka, Nato ja väkivalta ylläpitävät asevarustelua, konflikteja ja turvattomuutta. Maailman kriisit ja konfliktit tarvitsevat suurvaltapolitiikasta ulkopuolella olevia maita ja voimia. Suomen tulee torjua Natoon lähentyminen ja alkaa rakentaa juuriltaan toisenlaista kansainvälistä yhteistyötä ja toimia globaalisti rauhan puolesta, sanoo Väisänen

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    SKP:n nuorisojärjestö Kommunistinuoret piti historiansa seitsemännen vuosikokouksen sunnuntaina 15.3.

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste