logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Peruspalvelut tehdään itse – kilpailutusta ei tarvita

    Ajankohtaista
    Avainsanat: kunnalliset liikelaitokset, kunta, Kuopio, Mestar, peruspalvelut
    8.8.2017 - 12:25  (Muokattu 6.11.2025 - 13:43)
    SKP
    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen
    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen esittää

    Suomessa tuotannon ja yhteiskunnan kehityksen avainasemassa on edelleen palkkatyötä tekevä työväenluokka, joka ei omista tuotantovälineitä ja jolla ei ole itsenäistä asemaa työssään. Monessa kunnassa etenkin vesi-ja sähkölaitoksia on muutettu osakeyhtiöiksi ja hyvä, että ne ovat useimmiten kuntalaisten omistuksessa. Nykyisen kuntalain takia kunnallinen liikelaitos ei voi osallistua kaupungin kilpailutuksiin mikä voi johtaa palvelutuotannon pakkoyksityistämiseen.

    – Valtion ja kuntien yrityksiä ja laitoksia tulee kehittää edelläkävijöiksi työllisyyden, demokratian ja ympäristösuojelun alalla. Näillä meidän kaikkien omistamilla yrityksillä on tärkeä osuus tuotantorakenteen ja alueellisen kehityksen monipuolistamisessa. Nämä bisnes-porvarit ovat onnistuneet kirjaamaan nykyiseen lakiin eräänlaisen yhteisyrittämisen vastaisen klausuulin. Kuntalakiakin on siksi muutettava niin, että kuntien liikelaitokset voisivat osallistua kilpailutuksiin ja niin ettei kuntien peruspalveluja lähtökohtaisesti edes kilpailuteta vaan työt tehdään kuntalaisten omana tuotantona. Lisäksi on huolehdittava siitä, että liikelaitokset ovat kuntalaisten todellisessa demokraattisessa ohjauksessa, sanoo SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuopion kaupungin omistama kuntatekniikan liikelaitos Mestar suunnittelee yritysmuodon muutosta liikelaitoksesta osakeyhtiöksi

    – Me kuntalaiset voimme, ja meidän kuntalaisten on syytä jatkossakin omistaa itse omat osaamisemme, oma työmme ja itse tuottamamme palvelut. On viisasta pitää omana työnä kunnossa omat pihat ja omat liikenneväylät. Olisi kuntalaisen näkökulmasta sulaa hulluutta myydä yksityiselle pois oma vesi- tai oma sähkölaitos. Siitä miten peruspalveluista ja raaka-aineista ja jos tain niin perusasiasta kuten vesi ja sen myymisestä on maailmalla vain huonoja kokemuksia, sanoo Väisänen.

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste