logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Postin linjan on muututtava

    Ajankohtaista
    Avainsanat: lakko, palkka, posti, postipalvelut, valtionyhtiö
    2.9.2019 - 14:06
    SKP
    Jiri Mäntysalo on aktiivinen ay-politiikan seuraaja ja toimija.

    Posti Oyj ilmoitti siirtävänsä noin 700 työntekijää ja toimihenkilöä halvemman ja joustavamman työehtosopimuksen piiriin. Se alentaa palkkoja keskimäärin 30 % ja pahimmillaan jopa 50 %. Postin työntekijät tyrmistyivät ja asettuivat vastarintaan epäoikeudenmukaisten palkan leikkausten edessä.

    Posti- ja logistiikkaunioni PAU:n vastatoimena julistama postin käsittelyn ja lajittelun lakko alkoi sunnuntaina illalla kello 22. Lakkoa on laajennettu koskemaan myös kaikkia postin trukkikuskeja.

    SKP:n Ay-ryhmän aktiivi Jiri Mäntysalo on tyrmistynyt Posti Oyj:n toimista ja etenkin siitä, miten samaan aikaan voidaan polkea työntekijöiden palkkoja ja korottaa johdon palkkioita.

    – Jatkuva Postin toimintojen siirtäminen uusiin yhtiöihin työnantajalle halvempien työehtosopimusten toivossa on loputtava. Myös työntekijää on ajateltava, sillä jollain hänenkin on elantonsa ansaittava. Jos keskimäärin reilut 2000 euroa kuukaudessa tienaavan palkka on vaarassa alentua 30 tai jopa 50 prosenttia, niin ei kauaa tarvitse miettiä ymmärtääkseen, että työehtoshoppailu vaikuttaa todella rankalla kädellä postilaisten arkeen, jyrähtää Mäntysalo.

    Epäoikeudenmukaista toimintaa

    Palkkojen leikkaaminen on käsittämätöntä kun ottaa huomioon, että valtion kokonaan omistama Posti on jatkuvasti heikentänyt työntekijöidensä palkkoja samalla kun Postin toimitusjohtajan kuukausipalkkaa on nostettu 82 000 euroon ja 8 hengen johtoryhmän palkkoihin kuluu yhteensä vuodessa liki 5 miljoonaa euroa rahaa.

    – Posti ei isoista puheista huolimatta ole missään lohduttomassa taloudellisessa ahdingossa, vaan yhtiö tekee voittoa ja jakaa osinkoja, arvioi Mäntysalo. – Lisäksi ottaen huomioon sen, kuinka vahvasti etenkin pakettipalveluiden volyymi on kasvanut ja kasvaa edelleen (viime vuonna kasvua oli 10 prosenttia ja liikevaihdossa n. 12 miljoonaa), niin tällä kasvulla on varaa kustantaa vähemmällä volyymilla toimivien perinteisten postipalvelujen, kuten yleispalvelukirjeiden jakelun, säilyminen myös tulevaisuudessa ilman, että postimaksuja tarvitsee nostaa.

    Mäntysalolla on myös selkeä näkemys siitä, miten Postin suuntaa tulisi muuttaa. Posti on otettava takaisin valtion haltuun ja yhtiömuotoinen toiminta, jolla on selvä yhteys 90-luvulta lähtien huonontuneeseen postipalveluiden laatuun ja saatavuuteen, on päätettävä. Postilaki on uudistettava turvaamaan yleispalveluun kuuluvan postin jakaminen viisipäiväisenä viikossa sekä kaikki kilpailuttaminen ja muu yksityisen sektorin toiminta postialalla on lopetettava tai sitä on vähintäänkin rajoitettava.

    – Me kommunistit totta kai tuemme Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU:n julistamia työtaisteluja, joilla postityöntekijät ilmaisevat tyytymättömyytensä työnantajan haluihin maksimoida voittoja duunareiden toimeentulon kustannuksella, päättää Mäntysalo.

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste