logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Rahat käytettävä kokonaan toisella tavalla – kerroshoitaja Kaarina Pistokoski-Tikkala torjuu HX-hävittäjät

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Kemi, Lapin piiri, p4, Tornio
    29.9.2021 - 12:26
    SKP
    Kuvassa vasemmalta Tapio Siirilä

    Suomen kommunistisen puolueen johtonelikko (P4); puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen, varapuheenjohtajat Mervi Grönfors ja Liisa Taskinen sekä pääsihteeri Tiina Sandberg kokoontuvat yleensä aina kuukautta ennen seuraavaa keskuskomitean kokousta valmistelemaan päätösesityksiä ja suunnittelemaan puolueen pitemmän aikavälin toimintaa. P4 kokoukset pyritään aina järjestämään yhteistyössä jonkun SKP:n piirijärjestön kanssa. Tässä yhteydessä P4 ja paikallinen piirijärjestö nostavat esille paikallisesti ja laajemminkin ajankohtaisesti merkittäviä yhteiskunnallisia kysymyksiä.

    Kemi-Tornion rautatien sähköistämistä kiirehdittävä

    Seuraava P4;n ja SKP:n piirijärjestön tapaaminen on 1.-2.10. Kemissä ja Torniossa. Kokousta pidetään junan kokousvaunussa, Tiedonantajaa myydään Torniossa ja Lapin piirin tovereita tavataan joka käänteessä. Samaan aikaan lauantaina osallistutaan myös DSL:n opintokeskuksen, Spartacus-säätiön ja Kuljetustyöntekijäin opintosäätiön yhdessä järjestämään ”Työajan lyhentämäinen työntekijöiden näkökulmasta” tapahtumaan.

    Johto jalkautuu

    SKP:n politiikkakäsitys haastaa puoluejohdon tiiviiseen yhteistyöhön piirijärjestöjen ja erilaisten kansalaisyhteiskunnan toimijoiden kanssa. Tulevat aluevaalit tammikuussa sähköistävät myös SKP:n järjestökenttää. Edellinen keskuskomitean kokous elokuussa päätti, että SKP osallistuu aluevaaleihin. Nyt kootaan ehdokkaita ja puoluejohto on liikkeellä.

    SKP:n johtonelikko valmistelee yhdessä Lapin piirin kanssa avausta, jolla vauhditetaan Kemin ja Tornion välisen rautatien sähköistämistä.

    Uusista jäsenistä huolehdittava

    Kaarina Pistokoski-Tikkala on SKP:n Kivikankaan osaston jäsen. Kivikankaan osasto on yksi Kemin kaupunkijärjestön osastoja. Osastoon on kuluneen vuoden aikana liittynyt mukaan kolme uutta jäsentä.

    – Tuntuu ja vaikka ja miltä, kun uusia jäseniä tulee toimintaan mukaan! Tuntuu tosi hyvältä! Me osaston vanhat jäsenet annamme uusien tutustua meihin ja meidän toimintaan ihan rauhassa. Olemme järjestäneet uusille jäsenille opintokerhoja, jossa ollaan käsitelty esimerkiksi puolueen sääntöjä ja ohjelmaa. Ei olla tyrkytetty mitään vaan kerrottu toiminnasta ja tavoitteista. Yksi uusi toveri on saatu mukaan jopa osaston työvaliokuntaan! Hän halusi paikan poliittiselle vaikuttamiselle, kertoo Kaarina Pistokoski-Tikkala

    Kaarina Pistokoski-Tikkala on Lapin piirin varapuheenjohtaja. Pistokoski-Tikkala on ammatiltaan kerroshoitaja. Kaarina on tunnettu räväkästä olemuksestaan ja pitkästä työstä puolueen keskuskomiteassa. Sähäkkä toveri on aktiivisena myös Suomi-Venäjä-seuran toiminnassa Kemissä.

    Hävittäjämiljardit kuntapalveluihin

    Lähialueyhteistyö on tärkeää Kaarinalle. Kaarina on osallistunut Suomen, Ruotsin, Norjan ja Venäjän kommunististen puolueiden pohjoisten piirijärjestöjen vuosittain järjestettäviin Kalotti konferensseihin.

    Ympäristötietoisuus ja rauhantyö on leimallista pohjoisen kommunistien toiminnalle

    – Nämä miljardit, joita nyt suunnitellaan käytettäväksi aseisiin ja niihin hx-hyökkäyshävittäjiin pitää käyttää ihan kokonaan toisella tavalla! Niin että vähävaraisille saadaan avustusta koska sieltä hävittäjärahoista voi ottaa. Meillä on hirveästi tavallisia ihmisiä jotka tarvitsevat avustusta esimerkiksi terveydenhuoltoon, ojentaa Pistokoski-Tikkala

    SKP:n johto tulee lokakuussa Lappiin, myy Tiedonantajaa Torniossa ja tapaa Lapin piirin jäseniä. Johdon vierailu Lapissa osuu kiinnostavaan aikaan jolloin puolueelle ollaan valitsemassa uutta keskuskomiteaa ja puheenjohtajakin vaihtuu.

    – Aina puhutaan siitä miten paljon tarvitaan uudistaa puoluetta ja että nuoria on saatava mukaan toimintaan. Tämä on totta. Meidän on vaan ymmärrettävä että uudet toverit on otettava henkilökohtaisesti mukaan oppimaan kokouksista ja esimerkiksi lehden myynnistä kadulla. Meidän on toimittava ”saattaen vaihtaen” ajatuksella. Silloin kun ikä-ihmiset eivät enää entiseen malliin jaksa, viisaus on huolehtia nuoria mukaan, visio SKP:n Lapin piirin varapuheenjohtaja Kaarina Pistokoski-Tikkala

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste