logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Hallituksen jättikuntahanke haudattava

    Ajankohtaista
    16.10.2012 - 18:54  (Muokattu 6.11.2025 - 13:40)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    TA-Tieto
    TA-Tiedon julkaisemassa pamfletissa on hahmoteltu vaihtoehtoja hallituksen ajamalle ns. kuntauudistukselle.

    Jyrki Kataisen hallituksen ajaman kuntauudistuksen perusteet ovat yksi toisensa jälkeen romahtaneet. Tästä pitäisi tehdä johtopäätökset, mutta hallitus pitää jääräpäisesti kiinni pienessä piirissä sopimastaan kuntien ja lähipalvelujen lopettamisohjelmasta.

    Hallituksen eväät kuntauudistuksessa ovat täysin levällään. Kuntaministeri Henna Virkkusen johdolla valmisteltu kuntakartta siirtymisestä noin 70 kuntaan on nyt hallituksenkin piirissä myönnetty epärealistiseksi. Samoin on käynyt esitykselle sosiaali- ja terveyspalvelujen keskittämisestä noin 30 sote-alueelle ja sairaanhoitopiirien lopettamisesta. Vaikka kuntia yhdistettäisiin, vain muutama niistä täyttäisi hallituksen kriteerit vahvasta peruskunnasta, joka voi itse rahoittaa palvelut ja järjestää ne erikoissairaanhoitoa myöten. Tutkimukset eivät tue arvioita kuntaliitosten tuomista eduista.

    Jättikuntia ei kyetä toteuttamaan ilman pakkoa ja lähipalvelujen rajua karsimista. Hallitus pelkää tehdä ennen vaaleja konkreettisia esityksiä lopetettavista kunnista ja palveluista. Hallituspuolueiden ehdokkaat puhuvat vaalikentillä yhtä ja ministerit valmistelevat vaalien jälkeen toteuttavaksi toista.

    Vaihtoehtona demokraattiset hyvinvointikunnat

    Suomen kommunistinen puolue vaatii uutta suuntaa kuntauudistukselle.

    Jättikunnat eivät ratkaise kuntien palvelujen rahoituksen ongelmia. Kuntien lopettamisen sijasta on lopetettava kuntien rahoituksen leikkaaminen. Kuntien valtionosuuksia ja yhteisövero-osuuksia on nostettava. Pääomatulot on pantava kunnallisverolle.

    On säädettävä laki, joka velvoittaa järjestämään arjen sujumiselle tärkeät peruspalvelut lähipalveluina. Kilpailuttamisen, palvelusetelien ja yksityistämisen laajentaminen on lopetettava ja lakisääteiset palvelut on järjestettävä pääsääntöisesti kunnan omana toimintana.

    SKP vastustaa vallan keskittämistä jättikuntiin ja sote-alueiden epädemokraattisiin ”hallintohimmeleihin”. On nurinkurista ensin keskittää valtaa ja luvata sen jälkeen selvittää ”lähivaikuttamista”. On päinvastoin lisättävä asukkaiden vaikutusmahdollisuuksia osallistuvalla budjetoinnilla, kunnanosavaltuustoilla sekä tukemalla asukkaiden mahdollisuuksia saada tietoja, kokoontua ja kehittää itsehallintoa. Lähidemokratian ja kunnallisen itsehallinnon lisäksi tarvitaan kuntavaalien yhteydessä valittavat maakuntavaltuustot.

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste