logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Hallituskriisi vaatii politiikan suunnan muuttamista

    Ajankohtaista
    7.6.2011 - 19:20  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    Veikko Koivusalo / TA
    Politiikan suunnan muuttamisen vaatimukset eivät ole kantaneet Säätytalon sisälle.

    Hallitusneuvottelujen vaikeudet eivät johdu vain neuvottelukulttuurien eroista tai luottamuksen puutteesta puolueiden johtajien välillä. Hallituskriisin suurin syy on se, että kokoomuksen johdolla on yritetty jatkaa suurin piirtein samaa politiikkaa, joka kärsi vaaleissa tappion.

    Kaikki eduskuntapuolueet ovat olleet valmiita leikkaamaan valtion ja kuntien menoja. Eroja on ollut vain siinä, kuinka paljon. On luvattu pieniä korotuksia osaan perusturvasta, mutta samaan aikaan valmisteltu yli miljardin leikkauslistoja ja lähes kahden miljardin veronkorotuksia.

    Hallitusneuvotteluissa on sivuutettu julkisen talouden tärkeimmät ongelmat, kuten joukkotyöttömyys, kuntien rahoituskriisi, tulonjaon muuttuminen pääomapiirien hyväksi ja yksityisten rahoitusmarkkinoiden ylivalta. Eduskuntaryhmien enemmistö on ollut valmis hyväksymään EU:n jatkuvasti kasvavat pankkituet ja markkinavetoisen politiikan pönkittämisen yksityistämisellä ja EU-komission valtaa lisäämällä. Neuvotteluissa on sivuutettu myös tarve arvioida uudelleen ydinvoimaa ja Natoa koskevia linjauksia.

    SKP:n poliittisen toimikunnan mielestä vasemmiston ja vihreiden on syytä tehdä hallituskriisistä selvät johtopäätökset. On hylättävä sopeutuminen leikkauslistoihin ja rahoitusmarkkinoiden ylivaltaan. Nyt tarvitaan rohkeita aloitteita kunnollisesta perusturvasta ja minimipalkasta, julkisen sektorin työpaikkojen lisäämisestä, tuloerojen kaventamisesta ja suurpääoman voittojen leikkaamisesta. Kuntien karsimisen sijasta on vahvistettava niiden palvelujen rahoitusta. On toimittava uusien ydinvoimalahankkeiden hautaamiseksi ja joukkojen vetämiseksi pois Afganistanista.

    Ovatpa hallituksessa mitkä puolueet tahansa, kansalaisten paikka ei ole katsomossa. SKP:n poliittinen toimikunta ehdottaa, että elokuussa pidettävän budjettiriihen aikana järjestetään leikkauspolitiikan vastustajien yhteiset valtakunnalliset toimintapäivät. Samalla SKP esittää yhteistyötä eurooppalaisessa kansalaisaloitteessa, jolla vaaditaan pankkien sijasta tukea vaikeuksissa oleville ihmisille.

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste